BiznesINFO.pl Finanse ZUS: Ważny komunikat o emeryturach. Zaskakujące, co wybrali Polacy
Fot. Iberion

ZUS: Ważny komunikat o emeryturach. Zaskakujące, co wybrali Polacy

22 sierpnia 2024
Autor tekstu: Michał Górecki

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował okno transferowe z 2024 r. - pierwsze od ośmiu lat, z uwagi na fakt, że poprzednie miało się odbyć w 2020, czyli pandemicznym roku. Polacy w ramach tej inicjatywy mogli zdecydować o swoich oszczędnościach na emeryturę; przekazać je na OFE, lub zachować na subkoncie w ZUS. Zaskakuje przede wszystkim frekwencja.

ZUS: okno transferowe zamknięte. Co zdecydowali Polacy?

Okno transferowe ZUS trwało w tym roku od 1 kwietnia do 31 lipca - zgodnie z założeniami ustawy, od 2016 r takie transfery odbywają się cyklicznie, co cztery lata, i trwają dokładnie tyle samo dni, w tym samym okresie. Pierwsze “okienko” miało miejsce w 2014 r., kolejne - w 2016 r., to zaplanowane na 2020 r. zostało odwołane ze względu na pandemię COVID-19. Znamy już dane z tegorocznego transferu. Na co postawili Polacy?

Zobacz też: Tyle zarabiają Polacy. Nowe dane GUS: zobacz, czy jesteś “nad” kreską

Zapłacisz za hałas. Nowe kary od 2025 r., liczy się każdy decybel

ZUS, czy OFE? Polacy zdecydowali

Z raportu ZUS, na który powołuje się serwis money.pl wynika, że w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca do urzędu z oświadczeniem o chęci transferu pieniędzy z subkonta ZUS do OFE zwróciło się 15,7 tys. Polaków. Jedna trzecia tej liczby zdecydowała się na przekazywanie pieniędzy ze składki na subkonto w ZUS, reszta - wybrała OFE.

To oznacza, że tegoroczne okienko częściej dotyczyło OFE. Największy odsetek wnioskujących do ZUS to osoby w przedziale wiekowym 40-49 lat, częściej mężczyźni niż kobiety i mieszkańcy dużych miast; Warszawy, Krakowa .

O co chodzi w okienku transferowym?

Najprostszymi słowami; transfer pieniędzy na linii subkonto ZUS - OFE to nasza jednostkowa decyzja o tym, czy część swojej składki emerytalnej (odciąganej od naszej regularnej wypłaty; 2,92 proc. podstawy wymiaru wynagrodzenia) chcemy przelewać na OFE (Otwarty Fundusz Emerytalny, czyli tzw. II filar), czy na subkonto w ZUS . Pozostała część składki (16,6 proc.) trafia automatycznie na konto emerytalne (12,22 proc.) i subkonto (4,38 proc.).

Model podziału składki przy wyborze subkonta:

Zrzut ekranu 2024-08-22 191753.png
Źródło: ZUS

Ubezpieczeni w strukturze ZUS, którzy nie chcą nic zmieniać i po prostu odkładać pieniądze w ZUS, nie muszą składać żadnych wniosków. Wszystko sprowadza się zatem do decyzji, gdzie chcemy ulokować swoje 2,92 proc. wypłaty.

Model podziału składki przy wyborze OFE:

Zrzut ekranu 2024-08-22 192026.png
Źródło: ZUS

Jak dotąd decydowali Polacy?

W 2014 r., pierwszym okienku transferowym ZUS, urząd przetworzył ponad 2,5 mln oświadczeń . Ubezpieczeni mogli wtedy złożyć tylko oświadczenie o przekazywaniu składek do OFE. Brak oświadczenia traktowany był jako wybór subkonta w ZUS (automatycznie). W kolejnym oknie w 2016 r. oświadczeń było już 100 tys., ponad 94 proc. ubezpieczonych wybrało OFE. Następne “okienko” ZUS otworzy dopiero w 2028 r.

OFE, czy subkonto? Różnice

Środki na subkoncie ZUS są corocznie waloryzowane - to podstawowy plus trzymania tam swoich pieniędzy. Tzn., że nasze składki są zwiększane o inflację, tak by nie traciły na wartości.

OFE z kolei to produkt finansowy, który nasze pieniądze inwestuje na rynku kapitałowym. Ryzyko jest zatem, co do zasady, większe. W tym kontekście w 2023 r. serwis analizy.pl ocenił, że ponad 70 proc. pieniędzy zgromadzonych na OFE jest inwestowanych na GPW, czyli warszawskiej giełdzie.

Ruszyły kontrole domów, nawet ich nie zauważysz. Kara 10 tys. PLN
Obserwuj nas w
autor
Michał Górecki

Dziennikarz portalu BiznesINFO, gościnnie piszę dla Goniec.pl. Opisywałem relacje sektora samorządowego z NGO w trakcie i po kampanii wyborczej w 2018 r. Przez 3 lata pisałem o najciekawszych procesach karnych i cywilnych z południowej Polski. Zanim Justin Welby koronował Karola III, rozmawiałem z Brytyjczykami na Westminster, a po koronacji – z tymi skandującymi „Not my King”. Opisywałem drogę synodalną w Kościele Powszechnym i jej lokalne ścieżki w polskich parafiach. Współpracowałem z reprezentantami firm dealerskich, żeby opisać przemiany gospodarcze i społeczne z przełomu wieków i zrelacjonować najbardziej efektywne praktyki marketingowe. Jeśli nie odbieram, to znaczy, że jestem z psem w lesie.
[michal.gorecki@biznesinfo.pl]

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat