BiznesINFO.pl Polska i Świat ZUS przypomina o bardzo ważnym terminie dla rodziców. Nie można go przegapić
Domena publiczna

ZUS przypomina o bardzo ważnym terminie dla rodziców. Nie można go przegapić

14 maja 2023
Autor tekstu: Patryk Solarczyk

ZUS poinformował że tylko do 17 maja (środa) mają czas rodzice na złożenie wniosku o ustalenie nowej wysokości zasiłku. Dotyczy to tych osób, które na 26 kwietnia br. dostawały z ZUS zasiłek macierzyński. Po tej dacie złożenie wniosku nie będzie już możliwe i zasiłek będzie wypłacany w dotychczasowej wysokości.

Wyższy zasiłek macierzyński

- Od 26 kwietnia zasiłek macierzyński jest wyższy . Wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego - podaje ZUS.

Natomiast jeśli ubezpieczona mama złoży tzw. długi wniosek o zasiłek macierzyński do 21 dni po porodzie albo przyjęciu dziecka na wychowanie, to zasiłek będzie wynosił  81,5 proc. wymiaru za cały okres jego pobierania.

- Nie dotyczy to dodatkowych, wprowadzonych nowymi przepisami 9 tygodni urlopu rodzicielskiego przysługujących drugiemu z rodziców. Za tą część urlopu zasiłek zawsze będzie wynosił 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku - informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego.

Aby mieć wyższy zasiłek, należy złożyć wniosek

ZUS informuje, że rodzice, którzy na 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, żeby mieć wyższe wypłaty, muszą złożyć nowy wniosek o przeliczenie zasiłku.

- Mają na to czas tylko do 17 maja. Po tej dacie złożenie wniosku nie będzie już możliwe i zasiłek będzie wypłacany w dotychczasowej wysokości - przestrzega rzeczniczka.

Gdzie złożyć wniosek

- Wniosek o ustalenie zasiłku macierzyńskiego w nowej wysokości powinien być złożony do płatnika zasiłku tj. pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS-u. Jeśli zasiłek wypłaca nam pracodawca lub  zleceniodawca, to wniosek powinien być złożony  w formie pisemnej.  Jeśli płatnikiem zasiłku jest ZUS, to wniosek może być również przekazany w formie elektronicznej np. przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS na formularzu POG - czytamy w komunikacie ZUS.

Nowelizacja przepisów wydłużyła także o 9 tygodni urlop rodzicielski dla drugiego z rodziców. Wniosek o udzielenie takiego urlopu ubezpieczony rodzic powinien złożyć do pracodawcy
w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Od maja wyższe stawki w sanatoriach. Kto wybiera się na turnus, musi spodziewać się większych wydatków
Obserwuj nas w
autor
Patryk Solarczyk

Redaktor prowadzący BiznesInfo.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat