ZUS wypłaci nawet 29 tys. zł. Mało kto o tym wie, a wystarczy złożyć wniosek
Pojawiły się nowe informacje na temat wypłat z ZUS. Na wniosek osób uprawnionych zostaną wypłacone pieniądze zgromadzone na subkontach zmarłych bliskich. Aby doszło to do skutku, należy sprostać kilku czynnikom.
ZUS zwróci pieniądze po zmarłych
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał niedawno, że na subkontach osób zmarłych znajduje się średnio po 29 tysięcy złotych . Okazuje się, że istnieje szansa na ich wypłacenie dla bliskich. W tym celu należy podjąć kilka koniecznych kroków, a przede wszystkim złożyć odpowiedni wniosek. Wypłata nie zostanie bowiem wykonana automatycznie .
Prawo do dziedziczenia mają osoby wskazane przez zmarłego, który był członkiem OFE oraz tego, który wprawdzie do OFE nie przystąpił, ale urodził się po 1968 r. Jeśli zmarły nie złożył żadnej dyspozycji dotyczącej dziedziczenia – środki wchodzą w skład masy spadkowej - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
W ten sposób można dostać nawet 29 tys. złotych od ZUS
Subkonto, o którym mowa wyżej, to element konta emerytalnego osoby, która korzysta z ubezpieczenia w ZUS-ie. Ci, którzy urodzili się przed rokiem 1968, powinni dołączyć do otwartego funduszu emerytalnego , młodszych ten wymóg nie dotyczy. Aby jednak odziedziczyć pieniądze, które znajdują się na subkoncie, trzeba wykonać kilka kroków .
Przede wszystkim składki te odziedziczyć może małżonek lub osoba, którą wskaże zmarły przed śmiercią . Połowa środków zgromadzonych na subkoncie w ZUS i OFE w okresie trwania wspólności majątkowej przekazywana jest do współmałżonka, natomiast pozostała część jest dzielona pomiędzy osobami , które wskazał za życia ubezpieczony.
Tak odzyskamy pieniądze z ZUS
Co jednak jeśli zmarły nie złożył dyspozycji i odszedł, będąc stanu wolnego? Regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku wyjaśnia, co się wówczas stanie z pieniędzmi .
Jeżeli był stanu wolnego, to wszystkie zebrane przez niego pieniądze i w OFE i na subkoncie są wypłacane osobom wskazanym za życia lub ustawowym spadkobiercom – wskazuje Kowalska-Matis.
Istotne jest również to, czy osoba zmarła osiągnęła wiek emerytalny lub ma subkonto w ZUS i nie jest członkiem OFE . W tych przypadkach to w ZUS rozpoczyna się proces podziału pieniędzy na wniosek osoby uprawnionej. W innych zaś odpowiada za to OFE .
Warto, więc wiedzieć, do którego OFE należała bliska nam osoba, gdyż w obecnym stanie prawnym ZUS może udzielić informacji małżonkowi lub dzieciom osoby zmarłej odnośnie jej członkostwa w OFE jedynie na podstawie prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, lub zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.