ZUS zaczął wysyłać odmowy. Urzędnicy uspokajają: Wnioskodawcy nie zawinili
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał, że w weekend (11-12 stycznia) rozpoczęła się wysyłka odmownych decyzji do wnioskodawców. Rozczarowujący werdykt trafi do 23 tys. osób, ale w tej puli znalazły się i takie decyzje, które będą wymagały ponownej weryfikacji.
ZUS rozpoczął wysyłkę odmów
ZUS poinformował o kolejnej fazie procedowania w ramach pierwszej tury rozliczeń wakacji składkowych . Do struktur, od początku projektu zwolnień ze składek, trafiło w sumie 1,6 mln wniosków i zdecydowaną większość z nich zaopiniowano już pozytywnie — ok. 1,4 mln, kolejne weryfikacje wciąż trwają. Tymczasem jednak 11 i 12 stycznia do wnioskodawców trafiają też pierwsze decyzje odmowne . Według danych ZUS, w trakcie tych dwóch dni taką informację otrzyma 23 tys. mikroprzedsiębiorców.
Zobacz też: Kryzys opiekuńczej Polski. Szykują się poważne kłopoty w całym kraju
ZUS odmówił wakacji składkowych? To jeszcze nie koniec
W oświadczeniu urzędu czytamy, że na 23 tys. odmów składają się te całkowite i częściowe. W przypadku tych drugich mowa o sytuacjach, w których przedsiębiorca wnioskował o zwolnienie z opłacenia składek obowiązkowych (na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe) i otrzymał na nie zgodę, a jednocześnie odmówiono mu zwolnienia z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jeśli dany przedsiębiorca otrzymał taką - częściową - odmowę, a jednocześnie podlegał temu ubezpieczeniu w miesiącu złożenia wniosku i miesiącu go poprzedzającym, jeszcze nie wszystko stracone. ZUS podaje bowiem, że może to być winą algorytmu.
W takiej sytuacji, gdy wnioskodawcy zgłosili się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w terminie, otrzymają zwolnienie w pełnej wysokości. W ramach autokontroli ZUS uwzględni zwolnienie z opłacenia tej składki, a płatnik zostanie o tym poinformowany – mówi Wojciech Dąbrówka, rzecznik ZUS.
Wakacje składkowe
Jak dotąd ZUS przesłał ponad 1,4 mln informacji o przyznaniu zwolnienia z opłacenia składek na ubezpieczenie społeczne. Kolejne wciąż są w drodze do wnioskodawców. Informacje o decyzji ZUS widnieją na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).
Przypomnijmy, że możliwość wnioskowania o tę ulgę jest dostępna od listopada. To oznacza, że przedsiębiorcy w 2024 r. mogli “zwolnić się” z opłacania składki za grudzień. W 2025 r. mogą już "zwalniać się" wnioskując o tę ulgę za styczeń, luty itd - wybierając jeden miesiąc w roku.
Według danych z 10 stycznia 2025 r. przedsiębiorcy złożyli ponad 1,6 mln wniosków o zwolnienie z opłacenia składek, w tym przeszło 1,3 mln w listopadzie za grudzień z terminem płatności do 20 stycznia. Za styczeń złożono 322,9 tys., a za luty - 17,2 tys.
Co w razie odmowy z ZUS?
Od decyzji, którą otrzymamy na swoje konto PUE ZUS można się odwołać do sądu, także za pośrednictwem ZUS. W razie wydania decyzji odmownej należne składki za grudzień płatnik powinien uregulować w standardowym terminie, czyli do 20. stycznia.
Zobacz też: Bank Światowy patrzy na Polskę. Mamy to, czego UE krytycznie potrzebuje