BiznesINFO.pl Finanse 1 lipca podwyżki obejmą miliony Polaków. Podjęto ważną decyzję
fot. PxHere

1 lipca podwyżki obejmą miliony Polaków. Podjęto ważną decyzję

26 czerwca 2024
Autor tekstu: Laura Młodochowska

Polacy muszą przygotować się na znaczne podwyżki cen energii. Już za kilka dni, 1 lipca, w życie mają wejść nowe stawki. Ministra klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska zapowiedziała, że spółki energetyczne mają jednak skorygować prognozy, które otrzymało wielu odbiorców.

Nadchodzą podwyżki cen energii. Ministra zainterweniowała

Paulina Henning-Kloska zabrała głos w sprawie zapowiadanych podwyżek cen energii . Podkreśliła, że wiele doniesień w ich kwestii jest nieprawdziwa. Chodzi m.in. o kwotę, jaką Polacy będą musieli od 1 lipca dopłacać do rachunków.

Jest wiele przekłamań wokół tego tematu i ludzie spodziewają się nawet 100 proc. podwyżek. To nieprawda. Maksymalna podwyżka, jaką możemy otrzymać to, według naszych obliczeń, ok. 26 proc. – przekonywała w rozmowie z Polsat News szefowa resortu klimatu i środowiska.

ZUS wypłaca 620 zł co miesiąc bez względu na wiek. Mało kto o tym wie

Zamieszanie wokół cen energii

Spółki energetyczne, które wystawiły rachunki oparte na prognozach nieuwzględniających ustawowych regulacji, mają te rachunki skorygować – stwierdziła Paulina Henning-Kloska.

Ministra klimatu i środowiska zaznaczyła, że zamieszanie ma wynikać z późnego terminu złożenia podpisu pod ustawą ze strony prezydenta . Dodała, że prognozy nie świadczą o faktycznym rachunku .

Wiem, że spółki energetyczne rozsyłały teraz prognozy i w tych prognozach nie były uwzględnione nowe regulacje, bo prezydent bardzo późno podpisał ustawę. Jeżeli ktoś dostaje rachunki oparte o prognozę, musi dostać skorygowanie. Jeżeli go nie dostanie, może zwrócić się do spółki energetycznej, która dostarcza mu prąd, żeby ten rachunek został skorygowany – podkreśliła.

Paulina Henning-Kloska ma zwrócić się do prezesów spółek energetycznych, aby ci jak najszybciej wysłali korekty rachunków opartych o prognozy.

Maksymalna cena za 1 MWh dla gospodarstwa domowego powinna wynosić maksymalnie 500 zł – powiedziała.

ZOBACZ: Bon senioralny już wkrótce. Wielu Polaków dostanie nawet 2150 zł

Ustawa o cenach energii. Od 1 lipca nowe stawki

7 czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym, a także o zmianie poszczególnych ustaw w związku z ograniczeniem cen energii elektrycznej , gazu ziemnego i ciepła systemowego. Zgodnie z nowymi przepisami w życie ma wejść m.in. bon energetyczny, przeznaczony dla gospodarstw o niższych dochodach, a także cena maksymalna za energię elektryczną dla II półrocza bieżącego roku . Ta ma zostać utrzymana na poziomie 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych oraz na poziomie 693 zł/MWh dla: jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów użyteczności publicznej, a także dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Co w przypadku gazu? Zgodnie z ustawą od 1 lipca zlikwidowane zostanie zamrożenie cen dla odbiorców taryfowanych (na poziomie 200,17 zł/MWh), wprowadzające jednocześnie cenę maksymalną równą taryfie największego sprzedawcy detalicznego – PGNiG OD.

ZUS wypłaci 800 plus. Niektórzy dostaną pieniądze szybciej
Darmowa komunikacja miejska dla emerytów. Jest jeden warunek
Obserwuj nas w
autor
Laura Młodochowska

Redaktorka portalu Goniec.pl, gościnnie piszę dla BiznesINFO. Ukończyłam politologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, a już niedługo stanę się także magistrem dziennikarstwa. Poza polityką pasjonują mnie także zagadnienia komunikacji międzykulturowej i moda w wersji haute couture. W wolnym czasie oglądam wideoeseje na YouTubie oraz nadrabiam klasyki literatury.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie