300 zł dodatku do emerytury na rachunki. Nie wszyscy seniorzy z niego skorzystają
Przy obecnych cenach prądu i gazu dopłata do rachunków wydaje się szczególnie kusząca, nawet jeśli wynosi tylko 300 zł. Dodatek nie przysługuje jednak z tytułu zwiększonych kosztów i nie wszyscy mogą otrzymać pieniądze. Pozostali będą musieli złożyć wniosek.
ZUS dołoży się do rachunków
Taki właśnie cel realizuje dodatek znany jako
ryczałt energetyczny
.
ZUS wypłaca go co miesiąc
uprawnionym emerytom i rencistom — lub osobom, które ten dodatek odziedziczyły. Świadczenie
podlega waloryzacji i obecnie wynosi dokładnie 299,82 zł
. Kolejnej podwyżki doczekamy się w marcu 2025 roku, ale konkretną kwotę poznamy już na początku lutego. Komunikat w tej sprawie zostanie wydany przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Komu przysługuje ryczałt energetyczny?
Jak można się domyślić po ostatnim akapicie, ten
dodatek do
emerytury
przysługuje przede wszystkim kombatantom
, ale również żołnierzom zastępczej służby wojskowej, przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz zakładach pozyskiwania rud uranowych i batalionach budowlanych.
Świadczenie
mogą otrzymać również wdowy i wdowcy po osobach uprawnionych
, pozwala na to bowiem zasada dziedziczenia ryczałtu energetycznego.
Jak złożyć wniosek o ryczałt energetyczny?
Niestety, osoby uprawnione do otrzymania dodatku muszą same postarać się o jego otrzymanie — pieniądze nie zostaną przekazane z urzędu. Aby złożyć wniosek o ryczałt energetyczny, należy wypełnić formularz ZUS-ERK , dostępny w internecie lub każdej placówce ZUS. Co bardzo ważne, wniosek należy złożyć drogą tradycyjną. Do formularza powinniśmy dołączyć również kilka dokumentów:
- decyzję szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (stwierdzającą okresy działalności kombatanckiej lub represji w przypadku kombatantów i osób represjonowanych / potwierdzającą uprawnienia jako członka rodziny po kombatancie w przypadku wdów lub wdowców),
- zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień , potwierdzające okres i rodzaj przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej - w przypadku żołnierzy przymusowo zatrudnionych,
-
zaświadczenie właściwego organu wojskowego
— w przypadku wdów po żołnierzach przymusowo zatrudnionych.