Abonament RTV - nie wszyscy muszą go płacić. Co z likwidacją opłaty?
W ministerstwie kultury trwają prace nad ustawą medialną, która ma m.in. zreformować model finansowania mediów publicznych. Po tym, gdy upadł pomysł wprowadzenia powszechnej opłaty audiowizualnej, planowane jest finansowanie z budżetu państwa. Ustawa miałaby zagwarantować stały minimalny odsetek PKB przeznaczany na działalność misyjną TVP i Polskiego Radia. Zanim jednak do tego dojdzie, nadal Polacy są zobowiązania uiszczać abonament RTV, choć nie wszyscy. Są okoliczności, w których konkretne grupy są zwolnione z opłat. Jest ich nawet całkiem sporo i warto sprawdzić, czy się do nich należy, bo zaoszczędzić można blisko 330 zł rocznie.
Abonament miał zostać zlikwidowany. Trwają pracę nad reformą, ale na zmiany trzeba zaczekać
Po ostatnich wyborach parlamentarnych ministerstwo kultury i sejmowa komisja kultury były zgodne co do dalszego kształtu finansowania mediów publicznych. Abonament RTV opłaca niewiele ponad 34 proc. Polaków , szukano więc sposobu na uszczelnienie systemu. Miała być nim opłata audiowizualna, która pobierana byłaby wraz z podatkiem dochodowym.
Sytuacja zmieniła się po wyborach do europarlamentu, kiedy Bartłomiej Sienkiewicz, były minister kultury, i Bogdan Zdrojewski, były szef sejmowej komisji kultury, otrzymali mandaty eurodeputowanych. Nowa minister kultury Hanna Wróblewska porzuciła pomysł wprowadzenia opłaty audiowizualnej i w pracach nad nową ustawą medialną zaproponuje finansowanie z budżetu państwa. Co jednak ważne, zachowane mają być dotychczasowe zasady zwolnień z obowiązku płacenia abonamentu.
Abonament RTV - kto jest zwolniony z obowiązku opłacania?
Według polskiego prawa zwolnienia z opłacania abonamentu RTV możliwe są ze względu na zdrowie, wiek, wysokość emerytury oraz status zatrudnienia. W efekcie abonamentu RTV nie płacą osoby, które otrzymały 1. grupę inwalidzką. Ponadto nie płacą osoby po 75. roku życia (bez względu na dochody) oraz emeryci po 60. roku życia. W drugim przypadku zwolnienie ma jednak miejsce tylko wtedy, jeśli wysokość emerytury nie przekracza połowy średniego wynagrodzenia.
Abonamentu RTV nie płacą także bez osoby zarejestrowane jako bezrobotne oraz inwalidzi wojenni. Nie oznacza to jednak, że członkowie tych grup nie muszą dokonywać rejestracji odbiorników. Nadal jest to konieczne, jednak na poczcie trzeba przedstawić odpowiedni dokument potwierdzający uprawnienia, np. dokument potwierdzający wysokość emerytury wystawiony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, i dopiero wtedy dochodzi do zwolnienia z opłat.
Abonament RTV także od smartfonów, tabletów i komputerów
Warto przypomnieć, że w marcu 2023 r. zapadł wyrok Najwyższego Sądu Administracyjnego, który orzekł, że abonament należy odprowadzać także od komputerów, smartfonów i tabletów . Zdecydowano, że sam fakt możliwości odbierania mediów publicznych stanowi o tym, że urządzenie podlega opłacie abonamentowej. W przypadku gospodarstw domowych najczęściej nie będzie to jednak zwiększać wysokości abonamentu RTV, gdyż abonament opłaca się raz na jedno gospodarstwo (telewizor + radioodbiornik) i kolejne urządzenia w domu nie podwyższają kwot.