BiznesINFO.pl Technologie Abonament RTV także za smartfony, tablety i komputery. Zapadł wyrok
Fot. Adrien/Unsplash

Abonament RTV także za smartfony, tablety i komputery. Zapadł wyrok

20 stycznia 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

W tle dyskusji dotyczącej przyszłości abonamentu RTV pozostaje wyrok Najwyższego Sądu Administracyjnego, który rozstrzyga, jakie urządzenia powinny zostać nim objęte. Nowa interpretacja nie pozostawia większych złudzeń – abonament RTV powinniśmy według niej płacić także za komputery, tablety oraz smartfony.

Wyrok NSA w sprawie abonamentu RTV. Trzeba będzie płacić abonament za komputery, tablety i smarftony

Swoją analizę wyroku Najwyższego Sądu Administracyjnego z marca minionego roku na łamach infor.pl opublikował mecenas Paweł Huczko. Kluczową kwestią w interpretacji prawa w tym zakresie, które zarazem odpowiada na pytania, czy opłatą abonamentową powinny zostać objęte smartfony, tablety i komputery, jest definicja odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego .

Wątpliwości nie ma oczywiście w przypadku telewizorów i radioodbiorników. Ich zastosowanie jednoznacznie służy odbiorowi programów telewizyjnych i radiowych. Spór toczy się o to, czy tak wszechstronne urządzenia, jak PC i urządzenia mobilne również należy przyłączyć do tej grupy. Wszak ich możliwości są tak duże, że odbieranie programów telewizyjnych i radiowych to ledwie ułamek całości , w dodatku opcjonalny, i z pewnością nie stanowi przyczyny, dla której konsumenci decydują się je nabywać.

Jak ładować smartfony? Obalamy największe mity

Abonament RTV także za smartfony

NSA nie zgodził się z orzeczeniem WSA, według którego wszechstronne zastosowania komputerów, smartfonówi i tabletów nie pozwalają, by stwierdzić, że odbiór TV i radia jest ich główną funkcją.  Ważniejsze ma być to, że dzięki urządzeniom tym w ogóle można je odbierać . To, czy jest to jedno z zastosowań, czy też jedyna bądź główna funkcjonalność nie ma w ocenie NSA znaczenia.

Jako podstawę prawną dla swej działalności wyrok NSA z marca 2023 r. wykorzystuje także Poczta Polska. Przypomnijmy, że to ona koordynuje działalność kontrolerów, którzy mają sprawdzać, czy dane gospodarstwo dysponuje sprawnym telewizorem lub radiem, a odtąd także smartfonem, tabletem czy komputerem. Oczywiście nikt nie ma obowiązku wpuszczać kontrolera do domu , a sama Poczta wisi w ostatnim czasie na skraju finansowej przepaści.

Zobacz także: Dzień Babci i Dzień Dziadka – ostrzegamy przed nieuczciwymi sprzedawcami i oszustami

Abonament RTV w 2024 roku. Rychły koniec abonamentu RTV?

Warto zaznaczyć, że opłatę pobiera się per gospodarstwo domowe i korzystanie ze smartfonu nie zwiększy wysokości abonamentu. W całej sprawie może się jednak okazać ważniejsze, że nim wyrok NSA zacznie być faktycznie egzekwowany, zlikwidowany może zostać sam abonament RTV . Rządzący oraz eksperci pochwalają zastąpienie go opłatą audiowizualną w wysokości ok. 8-9 zł od każdego wraz z rocznym rozliczeniem podatkowym.

Źródło: infor.pl

Zamiast abonamentu RTV, wejdzie nowa opłata. Wiadomo już, jak będzie pobierana
Masz stary telefon? Nie wyrzucaj go, może się bardzo przydać
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie