BiznesINFO.pl Polska i Świat Bez tego lepiej nie wsiadaj za kierownicę w 2025 roku. Wysoki mandat gwarantowany
fot. Pixabay/Skica911

Bez tego lepiej nie wsiadaj za kierownicę w 2025 roku. Wysoki mandat gwarantowany

14 stycznia 2025
Autor tekstu: Marcin Śliwa

Posiadanie obowiązkowego wyposażenia w samochodzie jest przede wszystkim kwestią bezpieczeństwa. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu możemy szybko i skutecznie reagować w sytuacjach awaryjnych, chroniąc siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednie akcesoria są również wymagane prawnie, a ich brak może słono kosztować. Choć nie tylko.

Przepisy, o których kierowcy muszą pamiętać

Mimo, iż przepisy często bywają skomplikowane, zasada pozostaje jedna: brak znajomości prawa nie zwalnia z odpowiedzialności oraz konsekwencji w razie wykroczenia. Pamięć o obowiązkowym wyposażeniu samochodu jest niezwykle istotna, ponieważ wszelkie uchybienia mogą być kosztowne nie tylko w ujęciu finansowym, ale, a może przede wszystkim, również dla zdrowia, a nawet życia. Chociaż wielu kierowców o obowiązkowym sprzęcie w swoich samochodach zdaje się pamiętać, nie wszyscy zdają sobie sprawę z jednego.

Mandat można otrzymać również wówczas, gdy wszelkie niezbędne akcesoria znajdują się na wyposażeniu samochodu.

Rośnie opór przed nowym podatkiem. Zapłacisz dwa razy więcej, zrezygnujesz, albo zejdziesz do "podziemia"
Nowa ulga w 2025 r. Możesz dostać zwrot za internet

Obowiązkowe wyposażenie samochodu i kary za jego brak

Podstawowym aktem prawnym dotyczącym minimalnego wyposażenia auta nadal jest rozporządzenie ministra infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. Reguluje ono, że każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych musi mieć na pokładzie dwie rzeczy: gaśnicę z ważnymi badaniami technicznymi i trójkąt ostrzegawczy. Dokument wprost wskazuje, że oba przedmioty powinny być łatwo dostępne, aby w razie sytuacji awaryjnej sięgnąć po nie błyskawicznie.

Podstawowym wyposażeniem, które musi znaleźć się w każdym samochodzie poruszającym się po polskich drogach, są:

Gaśnica : Gaśnica samochodowa powinna być łatwo dostępna dla kierowcy w przypadku pożaru. Ważne jest, aby była sprawna i miała aktualne badanie techniczne.

Trójkąt ostrzegawczy: W przypadku awarii pojazdu lub konieczności zatrzymania się w miejscu niedozwolonym, kierowca jest zobowiązany ustawić trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości za pojazdem.

Za brak któregokolwiek z tych elementów kierowca może zapłacić grzywnę od 20 do nawet 500 zł.

Wyposażenie obowiązkowe to jednak nie wszystko. Pomimo, iż prawo nie wymaga posiadania liny holowniczej, kabli rozruchowych, apteczki lub kamizelki odblaskowej, zalecane jest ich wożenie w samochodzie. Te przedmioty zwiększają poziom bezpieczeństwa podczas nieprzewidzianych sytuacji na drodze i ułatwiają usunięcie drobnych usterek technicznych.

● Apteczka: W przypadku wypadku, apteczka może okazać się niezbędna do udzielenia pierwszej pomocy.

● Lina holownicza: Może być przydatna w przypadku awarii samochodu na drodze.

● Kable rozruchowe: Pozwolą na uruchomienie samochodu z rozładowanym akumulatorem.

● Kamizelka odblaskowa: Zwiększa widoczność kierowcy podczas poruszania się po poboczu drogi.

Gdzie w samochodzie powinny być gaśnica i trójkąt?

W praktyce częstym problemem kierowców jest przechowywanie gaśnicy oraz trójkąta w trudno dostępnym miejscu. Trzeba pamiętać, że funkcjonariusz podczas kontroli może bowiem ukarać nie tylko za ich faktyczny brak, ale także za niedostępne położenie.

Mandatem karnym może się również skończyć nawet brak świadomości, gdzie właściwie obowiązkowe wyposażenie się znajduje. Polskie przepisy wyraźnie precyzują konieczność łatwego dostępu zarówno do gaśnicy, jak i trójkąta.

Ikona motoryzacji nie żyje. To nazwisko zna każdy
Bank Światowy patrzy na Polskę. Mamy to, czego UE krytycznie potrzebuje
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat