BiznesINFO.pl Technologie Bill Gates: dzięki sztucznej inteligencji większość z nas będzie pracować 3 dni w tygodniu
Fot. Kuhlmann /MSC na licencji CC BY 3.0 DE DEED

Bill Gates: dzięki sztucznej inteligencji większość z nas będzie pracować 3 dni w tygodniu

24 listopada 2023
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Automatyzacja pracy sprawia, że coraz głośniej mówi się o możliwości skrócenia 5-dniowego tygodnia pracy do 4 dni. Alternatywnie możliwa jest redukcja liczby godzin, jakie dziennie spędzamy na pracy. Według Billa Gatesa aktualne pomysły są jednak niedoszacowane. Według niego będziemy pracować jeszcze krócej.

Bill Gates o trzydniowym tygodniu pracy

Gates, który od wielu lat nie jest bezpośrednio zaangażowany w działalność Microsoftu, przyjął rolę mentora i lobbysty, który m.in. za sprawą filmu dokumentalnego Netfliksa stał się dla wielu interesującym głosem w rozmowach o tym, jak rozwój techniki wpływa na codzienne życie . Także na tak angażujący i ważny jego element, jak praca.

W ostatnim czasie założyciel Microsoftu był gościem podcastu „What Now?” autorstwa Trevora Noah. Wypowiadał się o wpływie rozwoju automatyzacji i robotyzacji na to, jak już w niedalekiej przyszłości, będzie wyglądać plan dnia przeciętnego człowieka.

Według Gatesa proponowany przez coraz większą liczbę stronnictw 4-dniowy tydzień pracy to i tak za dużo. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę bieżące tempo rozwoju techniki. Uważa on, że wkrótce większość ludzi będzie mogła pracować zaledwie 3 dni w tygodniu . Kluczowy ma być przede wszystkim wpływ rozwoju oprogramowania, które nazywamy dziś sztuczną inteligencją.

Kulisy zwolnienia szefa OpenAI. Miało dojść do niebezpiecznego przełomu w rozwoju SI

Uniwersalny dochód podstawowy motywuje

Gdy większość obawia się, że sztuczna inteligencje odbierze ludziom pracę, Gates dostrzega w tym szansę i pozytywną stronę – to, że ludzie będą mogli pracować coraz mniej, ma być dla nich lepsze. Gates już niejednokrotnie pozytywnie wypowiadał się o programach uniwersalnego dochodu podstawowego, który zamortyzowałby bezrobocie technologiczne.

Mając zapewnione pieniądze zarobione na zautomatyzowanej pracy, brak konieczności podejmowania jej przez ludzi byłby czymś inspirującym , co potwierdzają dotychczasowe badania nad UBI. Większość osób, które brały udział w dotychczasowych eksperymentach, m.in. w Finlandii, była skłonna do podjęcia edukacji, samorozwoju oraz zakładania własnych, innowacyjnych firm.

Dochód bezwarunkowy zapewniał im bezpieczeństwo i nie zniechęcał do pracy, wręcz przeciwnie – motywował do podejmowania działań , na których realizację nie mogliby sobie z wielu przyczyn pozwolić w tradycyjnej pracy etatowej.

Utopia zrównoważonej automatyzacji

Taki scenariusz maluje się optymistycznie. Zbyt optymistycznie, jeśli dopuścimy, że do szybkiej automatyzacji pracy dojdzie bez równoczesnego zbalansowania jej inicjatywami w rodzaju skróconego nawet do 3 dni tygodnia pracy czy dochodu podstawowego. Dotychczasowa praktyka pokazała, że po technicznych krokach milowych w automatyzacji pracownicy zbyt często byli pozostawiani sami sobie.

Miliony osób zostaną bez pracy przez sztuczną inteligencję. Ekspert stawia sprawę jasno, tylko te zawody ocaleją
Więźniowie szkolą sztuczną inteligencję. Eksperci ostrzegają: "Groźna praktyka"
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie