BiznesINFO.pl Polska i Świat Ceny mieszkań i wynajmu w Warszawie odjechały. Jest najgorzej w Europie
Fot. Unsplash/Kamil Gliwiński

Ceny mieszkań i wynajmu w Warszawie odjechały. Jest najgorzej w Europie

27 października 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Europejska Sieć Obserwacyjna Rozwoju Terytorialnego i Spójności Terytorialnej (ESPON) opublikowała nowy raport dot. dostępności mieszkań w miastach Unii Europejskiej. Pod uwagę brano nie tylko bezwzględne ceny lokali - tak kupna, jak i najmu - ale też lokalne zarobki. Wieści są fatalne - Warszawa jest dziś najdroższym miejscem do życia UE.

Warszawa najdroższą stolicą w UE pod względem kosztów mieszkania

Według raportu ESPON sytuacja w Warszawie jest dramatyczna. Przy średniej cenie metra kwadratowego rzędu 18 tys. zł, przy czym w okolicach centrum mowa nawet o 50-metrowych mieszkaniach kosztujących ok. milion złotych , dostępność mieszkań jest fatalna. Ceny rynku pierwotnego czują już na karku oddech stawek z rynku wtórnego, a całość ma oczywiście przełożenie także na rynek najmu .

W efekcie nawet na kupno niewielkiego mieszkania w Warszawie nie stać według danych ESPON nawet dobrze zarabiających. Przy oszczędzaniu rzędu 40 proc. średnich rocznych dochodów na 100-metrowe mieszkanie - taką bowiem miarę przyjęło ESPON - trzeba odkładać od 20 do 35 lat . Podobnie sytuacja ma się Paryżu czy Berlinie.

Tych przedmiotów nie wolno trzymać w piwnicy. Kara do 5 tys. zł

Warszawa na tle innych miast Unii Europejskiej

W stolicy Polski jest już znacznie drożej niż w największych miastach zachodniej Europy , nawet w najdroższych regionach. W Helsinkach na 100-metrowe mieszkanie trzeba odkładać zaledwie od 10 do 15 lat. Tak samo jest w Sztokholmie. W wielu innych krajach, gdzie jakość życia ogólnie oceniana jest wyżej niż w Polsce, zarabiać na mieszkanie trzeba krócej niż u nas: w Kopenhadze, Oslo, Tallinie jest to 20-25 lat,

Podobnie do sytuacji w Warszawie maluje się obraz rynku nieruchomości w Wilnie, Rydze, ale też w Budapeszcie. Na pocieszenie można dodać, że to nie w stolicy Polski mamy do czynienia z najgorszymi wynikami: według raportu ESPON w Krakowie czy Trójmieście nią mieszkanie trzeba skrupulatnie odkładać od 30 do 35 lat. Nawet uznawana niegdyś za tanią Łódź plasuje się już w tej samej lidze co Kopenhaga .

Wysokie ceny kupna w Polsce a rynek najmu

Oczywiście mogą się pojawić głosy, że mieszkańcy Warszawy nie muszą być od razu właścicielami mieszkań - początkowo mogą wynajmować, by następnie oszczędzać, np. przez 35 lat. Tak się jednak nie dzieje, bo w Warszawie w odniesieniu do lokalnych zarobków bardzo drogie jest nie tylko kupno mieszkania, lecz także wynajem. Za 40 proc. średniego dochodu w Warszawie można wynająć lokal o powierzchni maksymalnie 35 mkw.

Nowy pomysł na mieszkania. W ręce Polaków może trafić 2 mln pustostanów
Ministerstwo wypowiada wojnę wynajmującym mieszkania. Koniec szybkich zysków dla najbogatszych
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat