BiznesINFO.pl Energetyka Ceny paliw w Polsce. Właściciele tych samochodów odetchną z ulgą
fot. Pxhere

Ceny paliw w Polsce. Właściciele tych samochodów odetchną z ulgą

13 grudnia 2024
Autor tekstu: Marcin Śliwa

Drugi tydzień grudnia przyniósł odrobinę wytchnienia dla kierowców zaniepokojonych brakiem stabilizacji na stacjach benzynowych. Ceny się uspokoiły, a nawet nieznacznie spadły. Największą ulgę poczują właściciele wozów z instalacją gazową. Na takie wieści, czekali już niemal od pół roku.

Sytuacja na świecie wpływa na ceny paliw

Po okresie wzrostów, obserwujemy stabilizację cen paliw oraz nawet niewielkie spadki. Szczególnie widoczne jest to w przypadku autogazu, którego cena po raz pierwszy od kilku miesięcy zauważalnie spadła. Skala redukcji cen nie była co prawda imponująca, stanowić może za to istotny sygnał dla rynku. Zwłaszcza w kontekście nadchodzących zmian geopolitycznych i ekonomicznych, takich jak embargo na dostawy LPG z Rosji.

Inflacja w Polsce. GUS pokazał nowe dane: oto królowie drożyzny

Najbardziej potaniał autogaz

Według danych BM Reflex, przytoczonych przez serwis „Bankier.pl”, w analizowanym tygodniu średnia cena benzyny bezołowiowej 95 spadła o 4 grosze na litrze, osiągając poziom 6,08 zł/l. Olej napędowy był tańszy o 3 grosze, z średnią ceną detaliczną wynoszącą 6,16 zł/l. Największą zmianę zanotowano jednak w przypadku autogazu (LPG), którego cena spadła o 4 grosze, zatrzymując się na poziomie 3,17 zł/l. Jak zauważa serwis, ten spadek może świadczyć o dostosowywaniu się polskiego rynku do nadchodzącego embarga na rosyjski gaz.

Porównując obecne ceny z sytuacją sprzed roku, widać wyraźny spadek cen benzyny i oleju napędowego. Benzyna bezołowiowa kosztuje teraz o 30 groszy mniej na litrze, natomiast olej napędowy w porównaniu z ubiegłym rokiem potaniał o 38 groszy. Z kolei LPG, mimo ostatniego spadku, jest wciąż droższe o 20 groszy niż w analogicznym okresie 2023 roku.

paliwo Pxhere.jpg

Dalszych obniżek próżno wypatrywać

Ostatnie redukcje cen detalicznych były możliwe dzięki spadkowi cen hurtowych, choć w ostatnich dniach tempo tych spadków wyhamowało. W przypadku benzyny hurtowe ceny wręcz nieznacznie wzrosły. 13 grudnia Orlen oferował benzynę Eurosuper95 po 4652 zł/m3, co z doliczonym VAT-em przekłada się na 5,72 zł/l, czyli o 5 groszy więcej niż tydzień wcześniej. Olej napędowy Ekodiesel figurował w cenniku po 4821 zł/m3, co daje około 5,93 zł/l brutto.

Ceny hurtowe pozwalają wprawdzie na utrzymanie stabilnych cen detalicznych, niestety jednak nie zwiastują znaczących dalszych obniżek. Szczególnie biorąc pod uwagę to, że pozostałe czynniki, takie jak globalne notowania ropy, kurs dolara, wydarzenia o charakterze geopolitycznym, sugerują, że w najbliższej przyszłości brak będzie przestrzeni do znaczących spadków cen.

Polska drugą Arabią? Orlen odkrył wielkie złoża. Miliony baryłek z Morza Norweskiego
Unia Europejska w piątek zmieni prawo. Polska nie zdążyła się przygotować
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat