Co dalej z wakacjami kredytowymi? Polska 2050 wycofała projekt
Przyszłoroczne wakacje kredytowe cały czas stoją pod znakiem zapytania. Niepewność podsycana jest plotkami rodzącymi się w kuluarach sejmowych. Teraz zaskakującą decyzję w sprawie złożonego projektu ustawy o wakacjach kredytowych podjęła Polska 2050.
Wakacje kredytowe obecnie
Według wciąż obowiązujących przepisów, wakacje kredytowe obejmują zawieszenie 4 rat na rok - po jednej na kwartał. Jak podaje serwis money.pl, z opcji tej mogą skorzystać posiadacze kredytu hipotecznego.
Problem polega jednak na tym, że obecna forma wsparcia dla kredytobiorców obowiązuje tylko do końca roku. Jej przyszłoroczna wersja wciąż nie jest pewnikiem - przeciągające się deliberacje w Sejmie wystarczająco rozpaliły niepewność wśród potencjalnych beneficjentów.
Projekt Polski 2050
Jakiś czas temu projekt ustawy ws. wakacji kredytowych na 2024 rok złożyła grupa posłów z Polski 2050 - partii, której przewodniczy Szymon Hołownia . W dokumencie zawarto mniej-więcej te same warunki, które obowiązują do końca 2023 roku - bez zmian miała pozostać liczba rat kredytu, które można byłoby zawiesić.
Dość ważną zmianą miało być wprowadzenie kryterium uprawniającego do zawieszenia rat. Po ewentualnym wejściu projektu w życie, grono beneficjentów skurczyłoby się do tych osób, których stosunek wydatków na obsługę miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej przez 3 miesiące przed złożeniem wniosku przekraczał 40 proc.
Koniec wakacji kredytowych?
Projekt nieco uspokoił kredytobiorców, którzy liczyli na przedłużenie wakacji kredytowych . We wtorek pojawiła się jednak przełomowa informacja w sprawie tegoż dokumentu.
Według strony internetowej Sejmu, projekt ustawy ws. wakacji kredytowych w 2024 roku został wycofany . Oznacza to, że sytuacja wróciła do punktu wyjścia; status przyszłorocznego wsparcia dla kredytobiorców nadal jest nieznany.
źródło: money.pl