Co z pieniędzmi dla TVP? KRRiT podjęła decyzję
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zadecydowała o tym, co stanie się ze środkami pochodzącymi z opłat za abonament RTV. Pieniędzy tych od kilku tygodni domagają się nowe władze Telewizji Polskiej.
Problem opłat abonamentowych
Doniesienia dotyczące pieniędzy z abonamentu RTV zaczęły się pojawiać kilka tygodni temu. Jak przypomina serwis money.pl, likwidator TVP Daniel Gorgosz wystosował do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego wezwanie o przekazanie 38,7 mln zł pochodzących z opłat abonamentowych . KRRiT miała na to 7 dni od otrzymania wezwania.
Sumy te, według wezwania, miały trafić do Telewizji Polskiej w dwóch transzach . Pierwsza miała zostać wysłana 11 stycznia, zaś druga 11 dni później.
KRRiT podjęła decyzję
Na odpowiedź Krajowej Rady trzeba było trochę zaczekać. W końcu, w środę 7 lutego sprawa była tematem posiedzenia KRRiT , które zakończyło się przyjęciem uchwały w tej sprawie.
Z tekstu uchwały wynika, że pieniądze nie zostaną przekazane do Telewizji Polskiej. Co więcej, KRRiT wskazała, że terminy przekazywania środków “mają charakter wyłącznie techniczny” . Te z kolei są oparte na prognozach, które nie muszą być zrealizowane.
ZOBACZ TAKŻE: Kiedy nauczyciele dostaną podwyżki? Padł pierwszy termin
Gdzie trafią pieniądze?
Co zatem zamierza zrobić KRRiT z pieniędzmi za abonament? Rada wskazała, że żądania “pochodzą od osób nieuprawnionych” i “nie mają podstawy prawnej”. Środki zostaną zatem przekazane do depozytu sądowego . Stamtąd będą mogły je przejąć te osoby, które będą uprawnione do reprezentowania TVP - czyli legalne (zdaniem KRRiT) władze.