BiznesINFO.pl Polska i Świat Coś dziwnego połączyło Polaków. Nieoczekiwana zmiana po raz pierwszy od 14 lat
fot. Pxhere

Coś dziwnego połączyło Polaków. Nieoczekiwana zmiana po raz pierwszy od 14 lat

30 grudnia 2024
Autor tekstu: Marcin Śliwa

Ciekawe wnioski płyną z opracowania jesiennego Eurobarometru oraz z badań przeprowadzonych przez Polski Instytut Ekonomiczny. Polacy nadal są entuzjastami Unii Europejskiej, Wojska Polskiego oraz WOŚP. Jest jednak instytucja, która ze społecznym zaufaniem nie ma dziś nic wspólnego. Co ciekawe, nie ma ona związku z polityką. A przynajmniej… nie powinna.

Ufamy rządowi i UE

W porównaniu z sąsiednimi krajami Europy Środkowo-Wschodniej, takimi jak Niemcy, Czechy czy Łotwa, które wykazują poziom zaufania poniżej średniej, Polska prezentuje się jako państwo o relatywnie wysokim poziomie zaufania społecznego . W skali europejskiej Polacy wyróżniają się wyjątkowo pozytywnym nastawieniem do instytucji publicznych .

Według jesiennej edycji Eurobarometru, 51 proc. Polaków deklaruje zaufanie do swojego rządu, co znacząco przewyższa średnią dla państw UE wynoszącą 33 proc. Polacy są też bardziej proeuropejscy – według badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego, aż 52 proc. ufa Unii Europejskiej. Wśród wszystkich obywateli Unii Europejskiej zaufanie do wspólnoty jest najwyższe od 2007 roku i wynosi 51 proc. Bardzo dużym poparciem cieszy się także waluta euro, którą popiera 74 proc. mieszkańców UE. To jednak nie wszystko.

Coraz więcej obcokrajowców w Polsce. Zatrudnienie osób z jednego kraju wzrosło o 337 proc.

Polacy coraz bardziej związani z UE

Jak zauważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, kluczowe dane pokazują, że zaufanie społeczne w Polsce wzrasta w różnych aspektach. Badanie CBOS z kwietnia 2024 roku wskazuje, że 24 proc. Polaków uważa, iż większości ludzi można ufać, co jest najwyższym wynikiem od 2010 roku. Równocześnie odsetek osób o bardzo dużej ufności społecznej, mierzonej syntetycznym wskaźnikiem, osiągnął 10 proc., co jest najlepszym wynikiem od 2006 roku.

Co więcej, PIE w swoim badaniu kapitału społecznego odnotowało, że aż 47 proc. Polaków deklaruje zaufanie do innych ludzi, co przewyższa dane CBOS. Największym zaufaniem społecznym cieszą się Wojsko Polskie oraz Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, które zdobyły uznanie ponad 70 proc. badanych. Takie dane mogą podkreślać znaczenie instytucji zarówno pozarządowych, jak i narodowych jako filarów społecznego zaufania.

Na podstawie wyników przytoczonych badań można wysnuć wniosek, że wśród Polaków rośnie zaufanie do struktur międzynarodowych, takich jak NATO, czy Unia Europejska. Obserwowany trend potwierdza też, że Polacy coraz bardziej identyfikują się ze wspólnotą europejską, co przekłada się na rosnące poparcie dla integracji – zarówno gospodarczej, jak i politycznej.

Tej instytucji nie ufamy prawie tak bardzo, jak politykom

Badania wskazują jednoznacznie, że mimo wzrostu zaufania do rządu i parlamentu, instytucje, takie jak kościół katolicki czy politycy jako grupa, wciąż wzbudzają kontrowersje i polaryzują opinię publiczną.

Poza kościołem katolickim i politykami, wszystkie analizowane instytucje mają zaufanie ponad połowy Polaków – czytamy w opracowaniu PIE.

PIE zaufanie Eurobarometr fot PIE.png
fot. Polski Instytut Ekonomiczny

Kapitał społeczny, którego kluczowym elementem jest zaufanie, odgrywa fundamentalną rolę w rozwoju społeczeństw. Badania wskazują, że zaufanie społeczne wyraźnie koreluje z poziomem dobrostanu finansowego i psychicznego, w tym z poczuciem szczęścia.

Wysoki poziom zaufania ułatwia budowę relacji społecznych i współpracę między obywatelami, co ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego oraz stabilności politycznej. Przestrzeń do dalszego wzmacniania takich pozytywnych trendów, wciąż jednak jest jeszcze w naszym kraju ogromna.

Ważna decyzja PKW: PiS ma zielone światło do milionów złotych. Czas na ruch Domańskiego
Polska flaga wcale nie jest biało-czerwona? Chcą zmienić jej kolor
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat