BiznesINFO.pl Praca Czy na L4 można iść na cmentarz? W jednym przypadku będzie to sporo kosztować
Fot. Pixabay/krzys16

Czy na L4 można iść na cmentarz? W jednym przypadku będzie to sporo kosztować

1 listopada 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

Czy w czasie obowiązywania zwolnienia lekarskiego możemy pójść na cmentarz? Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Wszystko zależy bowiem od indywidualnej sytuacji pacjenta i typu zwolnienia, które wystawił nam lekarz. W jaki sposób możemy sprawdzić, czy wolno nam wyjść z domu? Pomyłka będzie nas słono kosztować.

Wszystkich Świętych. Czy L4 przeszkodzi w odwiedzeniu grobów?

Początek listopada to dla części Europejczyków czas kultu pamięci o zmarłych . To również czas jesiennych przeziębień, dlatego może się zdarzyć, że 1 listopada przebywamy już na zwolnieniu lekarskim . W takiej sytuacji można zastanawiać się, czy mimo L4 możemy pójść na cmentarz: i są na to pytania przynajmniej dwie odpowiedzi.

W niektórych przypadkach nic nie stoi na przeszkodzie. Uważać powinny jednak osoby na tzw. “leżącym” L4. Co to oznacza i jak poznać, w której grupie się znajdujemy?

Zobacz też: Oszustwo “na zmarłego”. Tak przestępcy żerują na rodzinach w żałobie

Galerie handlowe świecą pustkami. Dlatego Polacy przestali kupować

Co to jest “leżące” L4? Jak je rozpoznać?

Zależnie od stanu zdrowia pacjenta, lekarz może wybierać między różnymi typami L4 . Podstawowym czynnikiem jest, czy wyjście z domu może negatywnie wpłynąć na nasz powrót do zdrowia. W takiej sytuacji na naszym zwolnieniu będzie widnieć kod 1 — oznacza to, że powinniśmy zostać w domu . Jeśli jednak otrzymaliśmy L4 z kodem 2 , czyli zwolnienie “chodzące”, prawdopodobnie nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się na groby. Powinniśmy jednak w pierwszej kolejności myśleć o naszym zdrowiu i samemu zastanowić się, czy wyjście z domu nie zaszkodzi naszemu zdrowiu.

Co grozi za nieprawidłowe korzystanie z L4?

Niestety, takich przypadków w Polsce nie brakuje. W ubiegłym roku firma Conperio, specjalizująca się w zarządzaniu nieobecnościami w pracy spowodowanymi chorobą, przeprowadziła 30 tys. kontroli. Aż ⅓ pracowników nieprawidłowo korzystała ze zwolnienia lekarskiego. Co to oznacza?

Polacy często wykorzystują okres L4, by pozałatwiać swoje prywatne sprawy. W tym czasie wiele osób prowadzi własną działalność zarobkową, wyjeżdża na wakacje lub robi remont mieszkania. W takiej sytuacji narażamy się przede wszystkim na utratę świadczenia z ZUS . Jeśli pieniądze już do nas trafiły, będziemy musieli zwrócić całą kwotę. Jeśli Zakład do tej pory nie wypłacił świadczenia, wcale nie otrzymamy pieniędzy. W tym segmencie pojawią się w przyszłości zmiany. Nie przegap: Rewolucja w zwolnieniach lekarskich: urzędnicy przestaną straszyć na L4. Co i kiedy się zmieni?

Na cmentarzach posypią się mandaty. Uważaj, możesz stracić nawet 5 tys. PLN
Wichura uderzy w Polskę. Zacznie się w czwartek: 1 listopada ograniczenia na cmentarzach
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat