Dodatkowe 2500 zł dla dzieci już czeka. Chętni mogą składać wnioski
Dzieci w wieku szkolnym mogą dostać nawet 2500 złotych na semestr. Nowa inicjatywa właśnie wystartowała, a chętni już składają wnioski. Na to nie zostało tak wiele czasu. Istnieje jednak kilka istotnych warunków, które trzeba spełnić. Nie wszyscy mają szansę na otrzymanie środków.
Nowa inwestycja w najmłodszych
Ludność Polski z roku na rok systematycznie spada. Ze wstępnych danych na wrzesień 2024 roku jasno wynika, że liczba ta wyniosła ok. 37,532 mln osób , co stanowi o 147 tys. mniej niż w tym samym okresie rok temu oraz o 105 tys. mniej w porównaniu z końcem 2023 roku. Nic więc dziwnego, że w związku z kryzysem demograficznym proponowane jest kolejne wsparcie finansowe dla rodziców.
Priorytety młodych dorosłych znacznie się zmieniły. Komfort ekonomiczny jest dla nich niezwykle istotny, dlatego decyzja o potomstwie często jest odsuwana w czasie, inni całkiem rezygnują z tego pomysłu . Nowa inicjatywa dofinansowania ma wesprzeć i zmotywować młodych do zainwestowania w rodzicielstwo. Mówimy o kwocie 2500 złotych na semestr .
Rusza program pilotażowy wsparcia dzieci
Na podjęcie inicjatywy pozwoliło pozyskanie 110 milionów zł z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) w ramach Indywidualnego Konta Rozwojowego Junior (IKR Junior) . To kolejna obok tzw. 300 plus na wyprawkę szkolną oraz 800 plus na każde dziecko forma wsparcia dla rodziców dzieci. Pilotażowy program wystartował wraz z Nowym Rokiem, a pozyskane w ten sposób środki mają posłużyć jako pokrycie kosztów udziału w zajęciach pozalekcyjnych . Na ten cel zostanie przeznaczone 2500 złotych brutto na semestr.
Oznacza to, że w ciągu całego roku szkolnego rodzina z dzieckiem uczęszczającym do klas od 5 do 8 szkoły podstawowej będzie mogła dostać na ten cel 5000 złotych brutto . Na ten moment program nie obejmuje jednak terenu całej Polski. Etap testowy, który rozpoczął się wraz z początkiem stycznia, dotyczy 100 uczniów i uczennic ze szkół w województwach lubelskim i podkarpackim . Istnieje również kilka dodatkowych istotnych warunków, aby wsparcie mogło zostać przyznane.
Zobacz też: Waloryzacja emerytur niższa, niż zapowiadano. GUS przekazał kluczowe informacje
Nabór wniosków trwa, zostało niewiele czasu
Wsparcie finansowe zostanie wypłacone dzieciom pochodzącym z rodzin o niskich dochodach. Co więcej, środki muszą zostać przekazane wyłącznie na wskazany cel — mowa o udziale w płatnych zajęciach pozalekcyjnych. To na to zostanie przeznaczona zdecydowana większość pieniędzy z programu, a więc 90 milionów złotych . Chętni mogą już składać wnioski, a czasu zostało bardzo niewiele . Ostateczny termin to 17 stycznia.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przekazało, że odpowiadać za to mogą zarówno rodzice, jak i pracownicy szkół i innych placówek , do których uczęszczają dzieci. Małoletni mogą samodzielnie dokonać wyboru zajęć, na które pójdą, to nie jest w żaden sposób narzucane przez program .
IKR Junior to przełomowa inicjatywa, która nie tylko likwiduje bariery finansowe w dostępie do edukacji, ale także buduje w dzieciach z trudniejszych środowisk nawyk ciągłego uczenia się i odpowiedzialność za własny rozwój. Wierzymy, że ten projekt stanie się punktem zwrotnym w życiu tysięcy młodych ludzi, otwierając przed nimi nowe perspektywy edukacyjne i zawodowe - wyjaśnia w odniesieniu do nowego programu finansowego Monika Sikora, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.