BiznesINFO.pl Technologie Duże zmiany dla klientów giganta komórkowego w Polsce. Użytkownicy zgłaszają problemy
domena publiczna

Duże zmiany dla klientów giganta komórkowego w Polsce. Użytkownicy zgłaszają problemy

12 maja 2023
Autor tekstu: Paula Drechsler

Z końcem kwietnia 2023 r. popularny operator telefonii komórkowej w Polsce, T-Mobile, wyłączył sieć 3G. Niektórzy klienci ze starszymi urządzeniami nie dostosowali się do nowych wytycznych i nie mogą korzystać z telefonów. T-Mobile Polska: Nadal trafiają do nas zgłoszenia.

Wyłączenie sieci 3G

T-Mobile i Orange już jakiś czas temu zapowiedziały wyłączenie sieci 3G. Pierwszy operator zawiadomienia o planowanych zmianach rozsyłał już od 2021 r., drugi planuje stopniowe odłączanie poszczególnych regionów Polski na lata 2024-2025 i również już zaczął kampanię informacyjną.

- O stopniowym wygaszaniu standardu 3G informowaliśmy naszym klientów już od 2021 r. Mimo szerokich i licznych kampanii zachęcających do bezpłatnej wymiany kart SIM nadal trafiają do nas zgłoszenia od klientów, którzy korzystają ze starych kart SIM czy telefonów niepozwalających na korzystanie z LTE/5G i VoLTE — podało biuro prasowe T-Mobile cytowane przez TVN24 Biznes.

T-Mobile Polska o kolejnych etapach wygaszania sieci 3G informowało już w 2021 r. na swoim Twitterze, a z końcem kwietnia wyłączyło sieć 3G na terenie całej Polski. Pracownicy T-Mobile na bieżąco starają się pomagać osobom, które zgłaszają utrudnienie w korzystaniu ze swoich urządzeń.

Cały kraj objęty zmianami

- Od lat systematycznie zastępujmy stare technologie najnowszymi rozwiązaniami, co z końcem kwietnia przełożyło się na wyłączenie 3G na terenie całego kraju — poinformowało TVN24 Biznes biuro prasowe operatora.

Niektórzy nie zdążyli zastosować się do nowych wytycznych lub nie zauważyli powiadomień i teraz zmiany ich zaskoczyły. Część osób nie może swobodnie korzystać z telefonów, ponieważ posługuje się starszymi modelami. Dla niektórych takie zmiany wprowadzone przez sieć są równoznaczne z koniecznością wymiany kart SIM, a nawet całych urządzeń. Po prostu, aby korzystać z sieci nowszej generacji, niekiedy konieczne jest wyposażenie się w bardziej zaawansowany model.

Osoby bez nowych kart SIM czy telefonów obsługujących nowe technologie mogą mieć spore kłopoty przede wszystkim z nawiązywaniem lub odbieraniem połączeń. Ograniczenie w prawidłowym działaniu urządzenia można też odnotować w przypadku dostępu do internetu mobilnego . Problemy mają osoby, które korzystają z bardzo starych urządzeń, które nie obsługują sieci 4G oraz ci użytkownicy, którzy od wielu lat nie wymienili karty SIM na dostosowaną do łączenia się z 4G.

Biuro prasowe T-Mobile Polska zapewniło jednak, że mimo zmian, operator stale monitoruje jakość udostępnianych sieci. „ Wzmacniamy jej zasięg w miejscach, w których klienci sygnalizują nam jego mniejszą moc – na bieżąco reagujmy na każde zgłoszenie ", informują.

Przedstawiciele operatora poinformowali również, że odzyskane w ten sposób częstotliwości z zakresu 900 MHz T-Mobile planuje przeznaczyć na to, aby zwiększyć prędkości uzyskiwane przez klientów w sieciach LTE i 5G , jak i na zwiększenie ich pojemności.

Starsze technologie

Mimo wprowadzania coraz to nowych technologii i zestarzenia się tych, które kiedyś wiodły prym, nie wszyscy operatorzy chcą całkowicie rezygnować z niegdysiejszych rozwiązań. Plus i Play jak do tej pory nie zdecydowały się na wyłączenie sieci 3G w Polsce. Plus informował w marcu br. TVN24, że "obecnie nie planuje wyłączenia 3G". Natomiast w sieci Play decyzja w sprawie przyszłości 3G na razie nie zapadła.

Proces porzucania sieci 3G przez T-Mobile rozpoczął się w Polsce w lutym, a zakończył w kwietniu 2023 roku i był naturalnym krokiem w modernizacji, podaje gazeta.pl. Operator zaznaczał w komunikatach, że nie rezygnuje z sieci 2G , bo ta wciąż może być wykorzystywana do rozmów telefonicznych, ale do korzystania z internetu najlepiej łączyć się z użyciem przynajmniej technologii LTE, która zapewnia znacznie wyższy transfer danych , podaje serwis.

Sieć 3G jest już uznawana za przestarzałą technologię. Kiedyś była pierwszą siecią z powszechnym dostępem do internetu. Do szerokiego użytku weszła na samym początku XXI w., oferując szybkość transferu na poziomie 7,2 Mb/s, podaje businessinsider.com.pl. Z czasem, w wyniku prac nad unowocześnieniem jej, sieć pozwalała na pobieranie danych z prędkością nawet 42 Mb/s. Później do produkcji weszły urządzenia z obsługą bardziej nowoczesnego LTE, a dziś nowe modele zwykle obsługują już 5G.

Miliony smartfonów mogą być zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Przejmie kontrolę i nawet nie zauważysz
Obserwuj nas w
autor
Paula Drechsler

Redaktor Biznesinfo.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie