BiznesINFO.pl Technologie Dziś pierwsza w historii transmisja na żywo z Marsa. Wiemy, gdzie obejrzeć to wyjątkowe wydarzenie
domena publiczna

Dziś pierwsza w historii transmisja na żywo z Marsa. Wiemy, gdzie obejrzeć to wyjątkowe wydarzenie

2 czerwca 2023
Autor tekstu: Paula Drechsler

Dziś, tj. w piątek 2 czerwca odbędzie się transmisja na żywo z Marsa. To pierwsze takie wydarzenie w dziejach ludzkości. Każdy może wziąć udział i obserwować widoki z Czerwonej Planety.

20. rocznica projektu Mars Express

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała na swoim koncie na Twitterze informację, że dziś odbędzie się pierwsza kiedykolwiek poprowadzona transmisja na żywo z Marsa. Wydarzenie związane jest z celebrowaniem 20. urodzin projektu Mars Express.

Projekt ten obejmuje poszerzanie wiedzy na temat Marsa przy pomocy bezzałogowej misji kosmicznej ESA. W misję zaangażowano orbiter Mars Express Orbiter MEO oraz lądownik Beagle 2. MEO wysłano w kosmos 2 czerwca 2003 r. i od tamtej pory cały czas relacjonuje ziemskim operatorom sytuację na Marsie . Orbiter fotografuje planetę, bada skład atmosfery i wpływ różnych marsjańskich czynników na jego klimat, a lądownik miał badać m.in. geologię Marsa, jednak kontakt z nim został przerwany i uznano go za straconego.

Celem misji jest lepsze zbadanie Czerwonej Planety. Teraz każdy będzie mógł chwilowo uczestniczyć w tym projekcie i ulec zapoznaniu się z Marsem na żywo, bo ESA poprowadzi godzinną transmisję.

Gdzie obejrzeć transmisję z Marsa?

Pokaz na żywo z orbity Marsa prowadzony będzie na kanale ESA na YouTube . Konto Europejskiej Agencji Kosmicznej można wyszukać m.in. po wpisaniu w wyszukiwarkę YouTube @EuropeanSpaceAgency . Na dole tego artykułu pojawi się też bezpośredni odnośnik do transmisji. W momencie pisania tego artykułu zobaczyć można, że oczekujących jest ponad 3 tys. osób, a czat jest cały czas aktywny . Po 2 godz. od publikacji liczba oczekujących zwiększyła się do ponad 24 tys. osób . W tle wisi też informacja o tym, że to pierwszy marsjański live stream. Jest też licznik, który pokazuje, za jaki czas rozpocznie się pokaz na żywo . Można kliknąć dzwoneczek na liczniku, aby otrzymać powiadomienie , gdy wybije godzina rozpoczęcia przekazu.

Nadawanie planowo ma rozpocząć się ok. godziny 17:45. James Godfrey, kierownik operacji statków kosmicznych w centrum kontroli misji ESA w Darmstadt w Niemczech w komentarzu udostępnionym pod oczekującą transmisją napisał, że jest bardzo podekscytowany możliwością odbierania „marsjańskiego teraz”.

Jak będzie prowadzony przekaz na żywo z Marsa?

Całe przedsięwzięcie odbędzie się dzięki kamerom monitoringu wizualnego, które znajdują się na pokładzie orbitera wysłanego na Marsa w 2003 r. Do tej pory informacje z orbitera były dostarczane z opóźnienie, więc nawet dla specjalistów przekaz danych na żywo z tego orbitera odbędzie się teraz po raz pierwszy. Zespół jest jednak dobrej myśli, mimo wiekowości sprzętu.

- To stara kamera, pierwotnie planowana do celów inżynierskich, w odległości prawie trzech milionów kilometrów od Ziemi, nie próbowano tego wcześniej i szczerze mówiąc, nie mamy 100 proc. pewności, że zadziała — wyjaśnił James Godfrey. - Ale jestem optymistą — dodał.

Czas od momentu zrobienia przez orbiter ujęć z Marsa do momentu pojawienia się ich na kanale YouTube może chwilę zająć, mniej więcej od 3 do 22 minut, podaje Interia. Dzieje się tak, bo ogranicza nas prędkość światła . Jednak odbiorca nie będzie miał w zasadzie świadomości, że przekaz dociera z lekkim opóźnieniem od momentu zrobienia ujęcia i to wciąż będzie projekcja na żywo .

„Jesteśmy bramą Europy do kosmosu. Naszą misją jest kształtowanie rozwoju potencjału kosmicznego Europy i zapewnienie, aby inwestycje w przestrzeń kosmiczną nadal przynosiły korzyści obywatelom Europy i świata”, pisze o sobie ESA. Aby przejść bezpośrednio do transmisji i zobaczyć komentarze na czacie, wystarczy kliknąć poniższy odsyłacz.

Sprytny gadżet do zadań specjalnych. Naładujesz nim telefon i spalisz kalorie
Obserwuj nas w
autor
Paula Drechsler

Redaktor Biznesinfo.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat