Fabryka AI powstanie w Krakowie. "To ważny krok w historii Polski"
Polska stanie się jednym z pionierów sztucznej inteligencji w Europie? Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że w Krakowie powstanie pierwsza w kraju Fabryka Sztucznej Inteligencji. Projekt ten, współfinansowany przez Komisję Europejską, otrzymał wsparcie rządowe w wysokości prawie 70 mln złotych. Co będzie potrafił superkomputer za miliony złotych?
Superkomputer w Krakowie
Sercem nowej inicjatywy będzie superkomputer Helios - zlokalizowany w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH w Krakowie. Maszyna zostanie znacząco rozbudowana, zyskując ogromną moc obliczeniową, co pozwoli na prowadzenie zaawansowanych badań i rozwoju w dziedzinie sztucznej inteligencji.
Dzięki temu, Polska dołączy do europejskiego ekosystemu AI, przyczyniając się do rozwoju tej kluczowej technologii na kontynencie. Jednym z kluczowych celów projektu jest wykorzystanie sztucznej inteligencji do poprawy jakości życia obywateli.
AI w służbie zdrowiu, komunikacji, środowisku i bezpieczeństwu
Sukces projektu będzie zależał od ścisłej współpracy między środowiskiem naukowym, biznesem, a także z administracją publiczną. Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH, jako główny ośrodek badawczy, odegra kluczową rolę w rozwoju technologii AI. Z kolei współpraca z Konsorcjum Polskiego Modelu Językowego (PLLuM) oraz Centralnym Ośrodkiem Informatyki pozwoli na praktyczne zastosowanie tych technologii w administracji publicznej.
Minister Cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski, podkreślił, że dzięki rozwojowi AI możliwe będzie m.in. szybsze diagnozowanie chorób i przyspieszenie wprowadzania nowych leków na rynek.
Dzięki lepszej analizie np. pogody będzie można przeciwdziałać szybciej powodzi, jeżeli taka by przyszła. Pracujemy tutaj już dzisiaj, a będziemy pracować jeszcze mocniej nad tym, żeby szybciej wprowadzać leki niezbędne do życia człowieka. Dzięki prowadzonym tutaj obliczeniom będziemy ratować życie człowieka, również m.in. szybciej wykrywając raka.
Będziemy pracowali nad szybszą analizą zdjęć satelitarnych. Pozwolą one na ochronę środowiska, ale wesprą również rolnictwo - będzie można lepiej wykorzystywać tereny rolne, będzie można wskazywać, jakie są potrzeby na tych terenach rolnych, jak je dzisiaj dobrze gospodarować – tłumaczył minister.
Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Jerzy Lis podkreślał, że powstanie Fabryki Sztucznej Inteligencji w Mieście Królów to ważny krok dla polskiej gospodarki i nauki.
Inwestycja w budowę Fabryki AI w Cyfronecie to kluczowy krok w kierunku umocnienia pozycji Polski w europejskim ekosystemie sztucznej inteligencji. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony państwa oraz współpracy z Komisją Europejską rozwiniemy infrastrukturę obliczeniową, która pozwoli naszej uczelni i krajowi wkroczyć na nowy poziom zaawansowania technologicznego – powiedział Rektor AGH prof. Jerzy Lis.
Jak człowiek i maszyna
W grudniu 2024 roku Ministerstwo Cyfryzacji zorganizuje hackathon, czyli maraton programowania, który zgromadzi ekspertów z różnych dziedzin. Głównym celem tego wydarzenia będzie opracowanie rozwiązań wspierających skuteczną integrację polskiego modelu językowego z systemami administracji publicznej. Ten krok ma na celu zaangażowanie istniejących centrów naukowych i technologicznych w prace nad projektami o strategicznym znaczeniu dla kraju.
Budujemy nowe miejsce współpracy człowieka i maszyny. To ważny krok w historii Polski, technologii, cyfryzacji i życia każdego obywatela – podsumował Krzysztof Gawkowski.
Realizacja projektu ma rozpocząć się jeszcze w tym roku i zakończyć w 2025. Akademia Górniczo-Hutnicza otrzyma na budowę Fabryki AI prawie 70 mln zł rządowej subwencji. Projekt współfinansowany jest również przez Komisję Europejską.