BiznesINFO.pl Finanse Gdzie wyrzucasz paragony? Wiele osób nie ma pojęcia, jak duży błąd popełnia
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Gdzie wyrzucasz paragony? Wiele osób nie ma pojęcia, jak duży błąd popełnia

26 października 2024
Autor tekstu: Piotr Szczurowski

Segregacja odpadów jest codziennym obowiązkiem w większości polskich domów - pomimo rosnącej świadomości ekologicznej, niektóre z nich wciąż sprawiają nam problemy. Wśród nich szczególnie problematyczne są paragony oraz butelki po oleju. Gdzie należy je wyrzucić?

Dlaczego paragony nie powinny trafiać do pojemnika na papier?

Większość osób intuicyjnie wrzuca paragony do pojemnika przeznaczonego na papier. Wynika to zapewne z przekonania, że każdy rodzaj papieru nadaje się do recyklingu. Paragony jednak stanowią wyjątek i nie powinny trafiać do niebieskiego pojemnika. Dlaczego?

Paragony są drukowane na specjalnym papierze termicznym, który, choć wygląda jak zwykły, zawiera chemikalia nieodpowiednie do recyklingu. Wytwarzanie paragonów polega na naniesieniu specjalnych substancji, które pod wpływem ciepła umożliwiają wydruk tekstu lub grafiki. Dlatego wrzucenie paragonów do pojemnika na papier mogłoby zanieczyścić cały proces recyklingu, co w rezultacie spowoduje konieczność wykluczenia dużej partii papieru.

Zmiana, która ma się wszystkim opłacać, musi przyspieszyć – w Katowicach zakończyła się konferencja klimatyczna PRECOP

Gdzie należy wyrzucać paragony?

Zgodnie z wytycznymi, paragony należy wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane, czyli czarnego kosza. W ten sposób zapobiegamy zanieczyszczaniu surowców przeznaczonych do recyklingu. Należy pamiętać, że jeśli segregacja nie jest prowadzona prawidłowo, istnieje ryzyko podniesienia kosztów wywozu odpadów - warto więc zadbać o to, aby druki z kas fiskalnych trafiały we właściwe miejsce.

Co jeszcze powinno trafić do pojemnika na odpady zmieszane?

  • Resztki mięsne oraz kości,
  • Mokry lub zabrudzony papier,
  • Zużyte materiały higieniczne, takie jak pieluchy jednorazowe,
  • Żwirek z kuwet dla zwierząt.

Segregacja tych odpadów jest równie ważna, ponieważ wrzucenie ich do pojemników na surowce wtórne może zakłócić proces recyklingu i zanieczyścić inne, nadające się do przetworzenia materiały.

Segregacja butelek po oleju również często sprawia problemy

Drugą kategorią odpadów, która często budzi wątpliwości, są puste butelki po oleju, szczególnie te używane w kuchni oraz oleje silnikowe. W przypadku butelek po oleju kuchennym proces segregacji jest prosty, jednak oleje silnikowe wymagają specjalnego traktowania.

Puste butelki po oleju, który używamy w kuchni, należy wrzucać do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne (żółty kosz). Ważną informacją jest fakt, że przed wyrzuceniem nie musimy myć butelki - wystarczy ją opróżnić. To ułatwia proces segregacji i zmniejsza zużycie wody.

Butelki po oleju silnikowym, ponieważ są zanieczyszczone substancjami chemicznymi, które mogą być toksyczne dla środowiska, powinny trafić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), gdzie zostaną odpowiednio utylizowane. Wyrzucenie ich do standardowego kosza lub wylanie resztek oleju do kanalizacji może prowadzić do zanieczyszczenia wody i gleby.

Błędna segregacja może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak zanieczyszczenie dużych partii surowców wtórnych, wzrost kosztu wywozu śmieci , a w rezultacie do większych wydatków dla mieszkańców. Warto zadbać o znajomość zasad segregacji odpadów.

Podczas wizyty w lesie szukaj takich grzybów. Na ich sprzedaży zarobisz majątek
Rząd wymusi oszczędzanie wody. Ceny poszybują w górę
Obserwuj nas w
autor
Piotr Szczurowski

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży - od lat na bieżąco.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie