BiznesINFO.pl Finanse GUS publikuje nowe dane. Ile wyniosła inflacja w czerwcu? Wskaźniki znowu w górę
Fot. Jakub Żerdzicki on Unsplash

GUS publikuje nowe dane. Ile wyniosła inflacja w czerwcu? Wskaźniki znowu w górę

28 czerwca 2024
Autor tekstu: Michał Górecki

Inflacja w czerwcu, nowe dane GUS. Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie nowe dane inflacyjne za czerwiec. Nowy raport GUS dotyczy tzw. szybkiego szacunku wskaźnika cen towarów i usług, czyli głównego wskaźnika inflacji. Ile wyniosła inflacja w czerwcu 2024?

Inflacja w czerwcu 2024. Nowe dane GUS

GUS publikuje nowe dane. “ Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2024 roku” to w rzeczywistości główny wskaźnik inflacji, szacowany na podstawie zmian cen określonego koszyka dóbr zaspokajających potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego. Ile wyniosła inflacja w czerwcu? W skali rok do roku inflacja wzrosła o 2,6 proc. , w stosunku do poprzedniego miesiąca: + 0,1 proc.

Zobacz też: Niebywałe słowa o zakazie sprzedaży alkoholu. Sklepy będą się cieszyć

Europejska tarcza antyrakietowa. Problematyczny spadek po PiS? Rząd o kolejnym kroku

Inflacja w czerwcu. Co oznaczają nowe dane GUS?

Dotychczasowe analizy makroekonomiczne i oczekiwania NBP jeszcze przed oficjalnym odczytem sugerowały inflacyjny wskaźnik CPI za czerwiec zbliżony do poziomu 2,5 proc. rdr. (jest to też poziom tzw. celu inflacyjnego NBP). Wspomina o tym bank Santander, podobnie mówiła wiceprezes NBP Marta Kightley. Maj był trzecim miesiącem z rzędu, w którym inflacja w Polsce utrzymywała się “w celu”. Wynik czerwcowy zdaje się kontynuować passę ; 2,6 proc. można uznać za okolice celu inflacyjnego, o czym mówi m.in. Mariusz Zielonka z Konferencji Lewiatan.

2,6 proc. w skali roku to kolejny wynik mieszczący się w celu NBP. Oczekiwałem raczej, że to kwiecień będzie ostatnim miesiącem gdy wzrosty cen spowolniły. Prognozy popsuł trochę rząd przedłużając zamrożenie cen. Energia i gaz już w lipcu wniosą swój wkład we wzrost cen.

Zrzut ekranu 2024-06-28 100149.png
Źródło: GUS , inflacja czerwiec 2024

Jednocześnie od kwietnia/maja mówimy też o tendencji wzrostowej. Choć inflacja była w Polsce w minionym miesiącu niższa, niż w strefie Euro, analitycy zgodnie opiniują, że to zjawisko chwilowe, a inflacja - nawet jeśli jeszcze znajduje się w granicach celu NBP (2,5 proc. rdr.) - niedługo znowu wzrośnie; w tym miejscu Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje na odmrażanie cen energii od 1 lipca br.

CPI, czyli ceny usług i towarów

Największą składową inflacji pozostają ceny usług , które w maju wyniosły 6,2 proc. W czerwcu br. największa częścią składową CPI jest segment żywności i napojów: +2,5 proc. z całości 2,6.

W kontekście predykcji na kolejne miesiące PIE opiniuje, że po odmrożeniu cen energii, czyli w lipcu, inflacja znajdzie się w przedziale 4,0 - 4,5 proc. Wzrost cen ponownie wyprzedzi ten ze strefy Euro. W 2025 r. inflacja miałaby oscylować w okolicy 4,5 proc., a największy w niej udział niezmiennie będą notowały właśnie ceny usług.

Zobacz też: Prawo autorskie, za które zapłacimy wszyscy. Artyści mogą pozywać Skarb Państwa

Inflacja w 2024 r. Jak rosła inflacja miesiąc po miesiącu?

Od stycznia 2024 r. inflacja rosła kolejno: +0,4 proc. (mdm) , + 0,3 proc. w lutym (+2,8 proc. rdr.), + 0,2 proc. w marcu (+ 2 proc. rdr.), + 1,1 proc. w kwietniu (+ 2,4 proc. rdr.) i + 0,1 proc. w maju (+2,5 proc. rdr.), +0,1 proc. w czerwcu.

Przypomnijmy, że styczeń kończyliśmy wzrostem rdr. 3,9 proc., czyli zdecydowanie poprawiając wynik z grudnia 2023 r. (ponad 6 proc. inflacji). Konsensus rynkowy wskazywał na czerwcową inflację CPI (ceny towarów, usług konsumpcyjnych) na poziomie 2,5 proc. rdr. Takie rokowania postulowali analitycy makroekonomiczny i pierwsza zastępczyni prezesa NBP.

Noblista z ekonomii ostro o polskim cudzie gospodarczym
Obserwuj nas w
autor
Michał Górecki

Dziennikarz portalu BiznesINFO, gościnnie piszę dla Goniec.pl. Opisywałem relacje sektora samorządowego z NGO w trakcie i po kampanii wyborczej w 2018 r. Przez 3 lata pisałem o najciekawszych procesach karnych i cywilnych z południowej Polski. Zanim Justin Welby koronował Karola III, rozmawiałem z Brytyjczykami na Westminster, a po koronacji – z tymi skandującymi „Not my King”. Opisywałem drogę synodalną w Kościele Powszechnym i jej lokalne ścieżki w polskich parafiach. Współpracowałem z reprezentantami firm dealerskich, żeby opisać przemiany gospodarcze i społeczne z przełomu wieków i zrelacjonować najbardziej efektywne praktyki marketingowe. Jeśli nie odbieram, to znaczy, że jestem z psem w lesie.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie