Inflacja w Polsce wystrzeliła. Są najnowsze dane z 2025 roku, te produkty drożeją najmocniej
14 lutego GUS opublikował najnowsze dane dotyczące inflacji w styczniu 2025 rok. Dane pokazują, na jakim poziomie są obecnie ceny towarów i usług, w tym żywności, mieszkań, czy nośników energii. Czy dotychczasowe przewidywania ekonomistów okazały się trafne?
GUS opublikował wstępne dane dotyczące inflacji
Ekonomiści zakładali wzrost inflacji do 5,2 procent w ujęciu rocznym. Miały na to wpłynąć głównie podwyżki cen żywności oraz paliw. Na początku lutego prezes NBP — Adam Glapiński zwracał również uwagę na to, że do tych czynników należy zaliczyć również podniesienie akcyzy na alkohol i papierosy oraz wyższe rachunki za wodę i ścieki.
Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego można znaleźć analizę dotyczącą wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2025 roku. Na wstępie warto zaznaczyć, że dane, które opublikował GUS, mogą jeszcze nie odzwierciedlać pełnego obrazu rzeczywistości. Analiza ma wstępny charakter, gdyż została przygotowana na podstawie wag z zeszłego roku, dane mają zostać zrewidowane w połowie marca. Natomiast już w tym momencie można się zorientować, które produkty drożeją najbardziej.
![System wag stosowany w obliczeniach wskaźników cen towarów i usług, źródło GUS.png](https://images.iberion.media/images/origin/System_wag_stosowany_w_obliczeniach_wskaznikow_cen_towarow_i_uslug_zrodlo_GUS_5e3f6c75a5.png)
Inflacja w Polsce wyższa niż zakładano
Inflacja stale pozostaje wysoka, co przyczyniło się do podjęcia decyzji o stabilizacji stup procentowych. Adam Glapiński przekazał, że aktualny wskaźnik jest dwukrotnie większy niż cel inflacyjny NBP. Jak się ma do tego analiza, którą przygotował GUS?
Według wstępnych danych w styczniu 2025 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych kształtował się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej, który wynosi 2,5 procent.
![Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnychb w stosunku do okresu poprzedniego (w %), źródło GUS.png](https://images.iberion.media/images/origin/Zmiany_cen_towarow_i_uslug_konsumpcyjnychb_w_stosunku_do_okresu_poprzedniego_w_zrodlo_GUS_aa890f7a3c.png)
![Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnychb w stosunku do analogicznego, źródło GUS.png](https://images.iberion.media/images/origin/Zmiany_cen_towarow_i_uslug_konsumpcyjnychb_w_stosunku_do_analogicznego_zrodlo_GUS_2cc0b45e36.png)
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu, w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku wzrosły o 5,3 procent. Ekonomiści zaznaczają, że na ten odczyt mogą mieć wpływ ceny energii. Zaznaczają przy tym, że podwyżki cen w Polsce będą należeć do największych wśród wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Dalsze miesiące mogą utrzymać tendencję wzrostową i prawdopodobnie szczyt inflacji w tym roku jeszcze przed nami. Wiadomo już, które produkty drożeją najbardziej.
Spodziewany dalszy wzrost cen
Polska prawdopodobnie pozostanie wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej. Aktualnie, jak wskazują wstępne dane, wzrost cen żywności skoczył z 4,8 do 5,5 procent w ujęciu rocznym. W kategorii mieszkań wzrost wyniósł 8,8 procent. Natomiast jeżeli chodzi o nośniki energii, tutaj wynik sięga już 13,2 procent rok do roku — to może być efektem wyższej opłaty dystrybucyjnej za gaz. Spodziewany jest dalszy wzrost cen w przypadku towarów przemysłowych.
![Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2025 r. (dane wstępne) źródło danych GUS.png](https://images.iberion.media/images/origin/Wskazniki_cen_towarow_i_uslug_konsumpcyjnych_w_styczniu_2025_r_dane_wstepne_zrodlo_danych_GUS_00c67c57a4.png)
Według przewidywań najgorsza będzie pierwsza połowa roku, punkt kulminacyjny nastąpi prawdopodobnie w marcu. Wtedy wskaźnik inflacji może pokazać wartość 5.5 procent.
W drugiej połowie roku inflacja może już trochę przyhamować. Wpłynie na to stopniowe obniżanie cen usług oraz spadek wzrostu wynagrodzeń. Prognozy ekspertów z Focus Economics wskazują, że można liczyć na średnioroczną inflację na poziomie 4,2 procent.