BiznesINFO.pl Finanse Jak tak można? Ktoś okrutnie żeruje na mieszkańcach zalanych terenów
Fot. Goniec.pl

Jak tak można? Ktoś okrutnie żeruje na mieszkańcach zalanych terenów

17 września 2024
Autor tekstu: Sylwia Nowosińska

W Polsce trwa największa od wielu lat powódź, ludzie tracą dobytek całego życia, a cały kraj jednoczy się, aby pomóc poszkodowanym. Nawet w tym trudnym czasie oszuści bez żadnych skrupułów próbują wykorzystać cudzą tragedię do własnych celów. Ktoś podszywa się pod Rządowe Centrum Bezpieczeństwa próbując wyłudzić dane i pieniądze. Jak rozpoznać fałszywe komunikaty?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed podtopieniami

W ostatnich dniach, ze względu na falę powodziową w południowej i południowo-zachodniej Polsce, mieszkańcy otrzymali kilka różnych wiadomości z alertami RCB. Dotyczyły one m.in. możliwych podtopień i intensywnych opadów deszczu. Inne alerty RCB zawierały ostrzeżenia na temat tego, że kontakt z wodą powodziową może być bardzo niebezpieczny, podobnie jak wchodzenie na wały przeciwpowodziowe i zbliżanie się do urządzeń hydrotechnicznych.

Powódź obudziła w ludziach najniższe instynkty. Tusk grozi: zero tolerancji

Prawdziwe wiadomości od RCB tak nie wyglądają

Do przedstawicieli Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dotarły informacje, że w tym samym czasie rozsyłane są fałszywe wiadomości SMS, które próbują podszywać się pod Alert RCB i zawierają podejrzane linki.  Jeżeli trafiła do nas wiadomość rzekomo od nadawcy z RCB, zawierająca link, w żadnym wypadku nie należy w niego klikać. Jeżeli postąpimy inaczej, może dojść do wyłudzenia naszych wrażliwych danych lub nawet pieniędzy z konta bankowego. “Przypominamy, że prawdziwe Alerty RCB nie zawierają linków ani prośby o kliknięcie w odnośnik” - czytamy na stronie instytucji.

Co zrobić, jeżeli dostaniemy podejrzaną wiadomość?

Aby upewnić się, że otrzymany Alert RCB jest autentyczny, możemy sprawdzić, czy takie same informacje znajdują się na stronie internetowej i profilach RCB w mediach społecznościowych. Jeżeli treść odbiega od tego, co Rządowe Centrum Bezpieczeństwa publikuje na oficjalnych kanałach, możliwe, że to próba oszustwa. “Jeśli otrzymasz wiadomość, która wygląda jak Alert RCB, ale zawiera link lub budzi Twoje wątpliwości, prosimy, abyś nie klikał w odnośnik i nie odpowiadał na wiadomość” - apelują przedstawiciele RCB.

Sytuacja powodziowa w Polsce nadal jest bardzo trudna

Sytuacja w części kraju nadal jest poważna. Wciąż obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne IMGW dla części województw dolnośląskiego, opolskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego i wielkopolskiego. Premier Donald Tusk we wtorek 17.09 podjął decyzję o poszerzeniu terytoriów objętych rozporządzeniem o stanie klęski żywiołowej o powiaty w woj. dolnośląskim: lubański, dzierżoniowski i świdnicki oraz powiaty: opolski, krapkowicki, brzeski i kędzierzyńsko-kozielski w woj. opolskim.

5 rzeczy, o które musisz zadbać na wypadek powodzi. Trzeba wiedzieć
ZUS pokazuje ludzką twarz. Będą ulgi dla poszkodowanych przez powódź
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Nowosińska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat