Zbliża się koniec roku, a z nim czas rozliczeń podatkowych. Wiadomości takich, jak ta, będzie więcej - już teraz trafiają do Polaków we wszystkich częściach kraju. Urząd Skarbowy i Państwowy Instytut Badawczy NASK wydały w tej sprawie ważny komunikat.
Doszło do wycieku danych 86 tysięcy pacjentów. Proceder trwał przez niemal półtora roku. Zatrzymano już podejrzanego. Śledztwo doprowadziło do zatrzymania 36-latka. Wiadomo, jaka kara mu grozi.
W Polsce trwa największa od wielu lat powódź, ludzie tracą dobytek całego życia, a cały kraj jednoczy się, aby pomóc poszkodowanym. Nawet w tym trudnym czasie oszuści bez żadnych skrupułów próbują wykorzystać cudzą tragedię do własnych celów. Ktoś podszywa się pod Rządowe Centrum Bezpieczeństwa próbując wyłudzić dane i pieniądze. Jak rozpoznać fałszywe komunikaty?
mObywatel zyskuje nowe funkcjonalności - wkrótce, czyli jeszcze w tym roku, w rządowej aplikacji mobilnej pojawią się przynajmniej dwie nowe funkcje: jedna z nich przybliży mObywatela do… komunikatora. Centralny Ośrodek Informatyki zdradza szczegóły prac i wstępny harmonogram wdrożeń.
Z początkiem czerwca Polacy zyskali nowe zabezpieczenie dla swoich danych i pieniędzy. Teraz Ministerstwo Cyfryzacji przypomina i zachęca do zastrzeżenia numeru PESEL. Przypomina jednak o ważnej komplikacji. Wszyscy muszą o tym pamiętać, zwłaszcza przed wizytą w banku.
Potężny sukces świeżej polskiej grupy badawczej. Po zaledwie trzech latach działalności ośrodek badawczo-rozwojowy informuje świat o opracowaniu przełomowego rozwiązania; powstał program do weryfikacji deepfake'ów. Robert Lewandowski może spać spokojnie, tym razem będziemy wiedzieli, gdy ktoś spróbuje za pomocą jego wygenerowanej postaci sprzedać program inwestycyjny.
CERT Polska, zespół powołany przy Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej potwierdza wcześniejsze nieoficjalne dane: do sieci wyciekły tysiące danych polskich modelek i modeli zarejestrowanych w sieci. Zespół publikuje serwis, za pomocą którego możesz sprawdzić, czy Twoje dane znalazły się w wycieku.
ING Bank Śląski ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników banku. Dzięki prostym metodom weryfikacji możesz uchronić się przed ich działaniami.
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało komunikat dotyczący procesu zastrzegania numeru PESEL. Zdecydowało się na to już aż 4 miliony osób. Niemniej resort postanowił przypomnieć, że należy pamiętać, iż zastrzeżenie numeru PESEL niesie ze sobą konkretne konsekwencje.
Klienci sieci Agata Meble właśnie otrzymali pilną wiadomość. Chodzi o atak hakerski, którego ofiarą niedawno padła firma. Właściciel sklepów meblowych poinformował, że hakerzy wzięli na celownik system informatyczny. Oznacza to, że ryzykiem wycieku są objęte poufne dane klientów.
Telefoniczne oszustwa mnożą metody, ale, na szczęście dla nas, powtarzają schematy, przez co łatwiej jest wyciągnąć zbiorcze wnioski i ostrzec przed jednym, konkretnym zachowaniem. Specjaliści cyberrynku alarmują: automatyczne połączenia, z wygenerowanym, syntetycznym głosem, znowu nękają polskie numery. Tym razem może chodzić o aplikację WhatsApp. Usłyszysz to słowo - od razu się rozłącz.
45-latka stała się ofiarą oszusta, który za pośrednictwem internetu przekonał ją, że jest amerykańskim lekarzem. Mamił ją opowieściami o planach przylotu do Polski oraz o problemach finansowych. Kobieta uwierzyła w te historie i przelała mu kwotę, która robi wrażenie.
Apple planuje wprowadzenie nowej aplikacji "Hasła" wraz z premierą iPhone'a 16, która ma zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo użytkownikom. Nowa aplikacja będzie konkurencją dla popularnych menedżerów haseł.
Przed nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, polski rząd ostrzega przed zagrożeniami dezinformacyjnymi i cyberatakami, które głównie pochodzą z Rosji. Nowa cybertarcza ma chronić Polaków i zapewnić bezpieczeństwo wyborów.
W wyniku poważnego naruszenia bezpieczeństwa, dane osobowe ponad 500 milionów klientów Ticketmaster zostały wykradzione przez grupę cyberprzestępczą ShinyHunters. Firma podejmuje intensywne działania, aby zminimalizować skutki tego ataku.
Porzucone hulajnogi elektryczne skomunikowały miasto, chwilę później skutecznie utrudniając komunikację w jego w obszarze. System wypożyczania hulajnóg ma tę kluczową wadę, że urządzenie można zwrócić niemal dowolnie, byle w strefie objętej zasięgiem dostawcy. W konsekwencji hulajnogi w polskim miastach leżały już wszędzie. Poznań znalazł sposób.
Czy odebrałeś kiedyś telefon od osoby podającej się za pracownika banku? Zanim przekażesz jakiekolwiek informacje, zastanów się, czy nie masz do czynienia z oszustem. W dobie zaawansowanych technologii przestępcy potrafią podszywać się pod autentyczne numery infolinii banków, aby wyłudzić od Ciebie pieniądze.
Jedna konkretna aplikacja na twoim telefonie może doprowadzić do dużych problemów. Szkodliwy klon Google Chrome dla Androida udaje oryginał, a jego prawdziwym celem jest kradzież Twoich danych i pieniędzy. Dowiedz się, jak rozpoznać zagrożenie i chronić swoje oszczędności.
Starostwo Powiatowe w Świebodzinie poinformowało o ataku na swoje serwery, który miał miejsce od 11 do 13 maja br. Nie mamy dobrych wieści - po włamaniu napastnikom udało się uzyskać dane osobowe mieszkańców powiatu, łącznie z ich numerami PESEL. Wyjaśniamy, jakie kroki podjąć w związku z incydentem.
Polski rząd bierze się za modernizację systemu certyfikacji cyberbezpieczeństwa. W tym celu przygotowuje projekt ustawy, mającej regulować tę kwestię. Jak wskazują autorzy, regulacje znacząco przyczynią się do zwiększenia ochrony kraju przed cyfrowymi zagrożeniami, m.in. w różnych sektorach gospodarki. Nowe prawo ma zostać zaimplementowane już niebawem, bo w trzecim kwartale tego roku.
Uwierzytelnianie wieloskładnikowe staje się już standardem, często jego włączenie jestwręcz wymuszane przez administratorów usług internetowych. I bardzo dobrze - dziękiniemu kradzież danych uwierzytelniania nie oznacza jeszcze, że włamywacz może z ichużyciem uczynić szkody. Naiwnie byłoby jednak twierdzić, że MFA to dla hakerów zaporanie do przejścia.
CERT, organizacja monitorująca ruch w internecie, zespół specjalistów reagujących na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo, publikuje raport zbiorczy za 2023 r. W minionym roku w Polsce odnotowano rekordową liczbę fałszywych stron internetowych. W linki oszustów kliknęło ponad 5 milionów Polaków.
Już samo odebranie telefonu może doprowadzić do sukcesu oszustów. Wystarczy naprawdę niewiele, a precyzyjniej: dokładnie jedno słowo. Niestety, często właśnie to słowo pada z naszych ust najczęściej. Do jakich szkód może doprowadzić zwykłe “Tak, słucham?”
Windows ma problemy z aktualizacją. Użytkownicy raportują o błędach, a Microsoft rozkłada ręce i przekazuje krótko: “urządzenia z systemem Windows mogą napotykać awarie połączeń VPN”. Co zrobić?
Doszło do kolejnego wycieku z placówki świadczącej usługi medyczne. Tym razem chodzi o łódzki All-Med. Nie jest to jednak incydent zupełnie nowy, lecz dalszy ciąg szeroko zakrojonego wycieku danych spowodowanego działalnością firmy dostarczającej przychodniom oprogramowanie.
Sklep internetowy Etam.pl przeprosił klientów za ujawnienie danych osobowych w wyniku wewnętrznego incydentu technicznego, który dotknął niewielką liczbę użytkowników. Mimo szybkiej reakcji w rozwiązaniu problemu opóźniona informacja dla mediów budzi pytania o transparentność firmy wobec klientów.
mObywatel w ostatnich miesiącach zyskuje na popularności. Polacy chętnie korzystają szczególnie z elektronicznych dowodów osobistych, dzięki którym nie muszą nosić przy sobie portfela. Aplikacja nieustannie się rozwija, a kolejne zmiany użytkownicy odczują jeszcze w nadchodzących tygodniach.
Trwają prace nad eIDAS 2.0 – jednolitą, unijną tożsamością cyfrową. Aktualnie w wielu państwach Wspólnoty, także w Polsce, są one na etapie koncepcyjnym. Jednym z elementów finalnych ustaw, które zaimplementują w polskim prawie europejskie rozporządzenie, jest umożliwienie obywatelom bezpłatne wytworzenie podpisu kwalifikowanego.