Jak zmniejszyć rachunek za prąd? W prosty sposób można zaoszczędzić
Nie tylko rosnące ceny energii, ale też troska o środowisko powinny być zachętą do oszczędzania prądu. Zwłaszcza że lwia część praktyk, które mogą doprowadzić do obniżenia rachunków, nie wymaga w zasadzie żadnych wyrzeczeń i nie powoduje niewygód. Swoje dobre praktyki zaprezentowała w ostatnim czasie Energa.
Jak zmniejszyć rachunek za prąd? Taryfy dynamiczne mogą zmienić rynek
Wpływ na ilość zużywanej energii ma wiele czynników, wśród których największą rolę odgrywają klasa energetyczna urządzeń , sposób ogrzewania domu i wody, wykorzystywane oświetlenie, ale też zwyczaje mieszkańców gospodarstw domowych.
Nawet drobna zmiana nawyków może się przełożyć na duże oszczędności . Warto o tym pamiętać zwłaszcza w kontekście nadchodzących taryf dynamicznych adresowanych do świadomych konsumentów energii. Wystarczy, że przeniesiemy prace związane z dużym poborem prądu (zmywanie, pranie, gotowanie na płycie kuchennej) na czas, kiedy energia jest najtańsza, by odczuć to w ciężarze portfela.
Jak zmniejszyć rachunek za prąd? Dobre praktyki w oszczędzaniu energii
Zanim dojdzie do uruchomienia taryf dynamicznych, Energa zachęca do zastosowania się do kilku prostych zaleceń, dzięki którym za prąd zapłacimy mniej. Pierwsza z nich dotyczy oświetlenia - najlepiej wymienić je w całym domu na LED-owe . Co prawda cena oświetlenia LED-owego jest wyższa niż w przypadku zwykłych żarówek, ale zwraca się w niższych rachunkach i znacznie dłuższej żywotności.
Dobre praktyki obejmują również tak oczywiste, wydawałoby się, działania jak oświetlanie tylko tych pomieszczeń, w których się przebywa. Nawet jeśli wychodzimy tylko na chwilę, warto zgasić światło. Działa tu efekt skali i drobne oszczędności w każdym takim przypadku mogą się przełożyć długofalowo na pewne zauważalne oszczędności, a ponadto dodatkowo wydłużą żywotność diod.
Kluczową kwestią pozostaje nasz profil korzystania z urządzeń zużywających najwięcej energii. Na ich czele jest płyta indukcyjna, którą np. podczas podgrzewania można zastąpić mikrofalówką . Gdy podgrzewamy wodę, warto napełnić czajnik tylko taką jej ilością, której potrzebujemy. Gdy chcemy uruchomić zmywarkę – warto upewnić się, czy jest w pełni załadowana.
Podobnych, niewielkich usprawnień można wprowadzić naprawdę wiele. Wystarczy chwilę się zastanowić, zwrócić uwagę na rutynowe czynności, by zauważyć przestrzeń do optymalizacji.
Jak zmniejszyć rachunek za prąd? Zmiany w rozliczeniach i ogrzewaniu
Osobną kwestię stanowią kwestie techniczne, np. dobór odpowiedniej taryfy rozliczania się z operatorem. Jeśli na przykład możliwe jest wprowadzenie takiego harmonogramu, aby dokonywać jakichś pochłaniających wiele prądu czynności o określonej porze czy określonego dnia tygodnia, regularnie, to warto rozejrzeć się za taryfą, która pozwoli w tym czasie płacić za prąd mniej .
Duże znaczenie ma także ogrzewanie, a w zasadzie wprowadzenie takiego profilu jego zużywania, który wyeliminuje przypadki, kiedy ogrzewamy pomieszczenia niepotrzebnie. Warto na przykład pamiętać, że optymalne ustawienie grzejników to dla zwykłych pomieszczeń pośrednie, a nie maksymalne – to jest zarezerwowane m.in. dla łazienek. Wietrzenia należy dokonywać intensywnie, ale krótko, np. wykorzystując przeciągi.
Oczywiście w każdym gospodarstwie domowym sposoby na oszczędność będą nieco inne, zważywszy na tryb życia mieszkańców, niemniej warto poszukać metod na oszczędności niezależnie od niego.