Już jest. Nowy iOS to najważniejsza aktualizacja iPhone’ów od lat
Wydana została nowa wersja systemu operacyjnego dla iPhone’ów. W iOS-ie 17.4 znajdziemy sporo usprawnień i poprawek, jednak na rynku europejskim dzisiejsza premiera to prawdziwa rewolucja. Apple wprowadziło zmiany narzucone korporacji przez europejski akt o rynku cyfrowym.
iOS 17.4 dostępny
Apple po raz kolejny musiało ugiąć się przed Unią Europejską. Po tym, jak Wspólnota wymusiła na producencie zmianę interfejsu ładowania w swoich smartfonach z autorskiego, własnościowego Lightning na USB-c przyszedł czas na zmiany w oprogramowaniu instalowanym na iPhone’ach.
Oznacza to, że iOS wreszcie otworzył się na możliwość dostarczania kluczowych aplikacji i usług przez firmy trzecie, dopuszczając tym samym bezpośrednią konkurencję do własnego ekosystemu. Należy przy tym nadmienić, że Apple zrobiło bardzo wiele, by utrudnić ten proces jak najbardziej . To jednak zmieniło niewiele i od dziś iOS na rynku europejskim to coś zupełnie nowego.
Apple otwiera iOS-a
Akt o rynku cyfrowym (DMA) narzucił Apple to, co dotychczas było nie do pomyślenia: możliwość dostarczania w iOS-ie zamienników dla tak ważnych elementów systemu, jak sklep z aplikacjami czy przeglądarka internetowa . Skończył się czas niepodzielnego monopolu App Store i Safari. Lista zmian narzuconych przez DMA jest zresztą dłuższa. W sumie Apple dopuszcza odtąd:
- instalację alternatywnych sklepów z aplikacjami,
- alternatywne przeglądarki z alternatywnymi silnikami,
- zmianę ustawienia domyślnej przeglądarki przy pierwszym uruchomieniu Safari,
- wykorzystanie systemów płatności alternatywach do App Store.
Należy przy tym zaznaczyć, że niektóre z nowych funkcji iOS-a wymagają włączenia opcji deweloperskich.
Akt o rynku cyfrowym w praktyce
Choć lista może się wydawać krótka, to wywraca porządek panujący w iOS-ie do góry nogami. Dotąd mogło się na przykład wydawać, że przecież w iOS-ie można było instalować inne przeglądarki niż Safari, jednak był to pozór. Tak naprawdę były to po prostu graficzne nakładki na silniki Safari , które różniły się od domyślnej przeglądarki iOS-a interfejsem. Pod maską jednak znajdował się nadal produkt Apple.
Nie mniej ważne są zmiany w App Store. Płatności mogą być odtąd obsługiwane poza systemami Apple, które mogło naliczać dodatkowe opłaty . Zasadniczo może zmienić się także dostępność aplikacji – deweloperzy, którzy dotąd z różnych powodów stronili od iPhone’ów mogą być zachęceni do wydawania iOS-owych wersji w nowych, konkurencyjnych dla Apple sklepach z aplikacjami.
Wszystko to sprawia, że w Europie doszło właśnie do jednej z największych zmian w oprogramowaniu iPhone’ów od wielu lat.