Kiedy euro w Polsce? Minister finansów postawił sprawę jasno
Powracająca regularnie dyskusja dotycząca przyjęcia w Polsce waluty euro rozgrzewa zarówno internautów, jak i ekspertów od finansów. Tym razem głos w sprawie ewentualnej zmiany waluty zabrał sam minister finansów – Andrzej Domański. Uczynił to podczas transmisji na żywo w mediach społecznościowych.
Strefa euro - gdzie obowiązuje?
Do tak zwanej strefy euro, czyli do grupy państw posługujących się wspólną europejską walutą, należy obecnie 19 państw Unii: Austria, Belgia, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Luksemburg, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia i Włochy. Swoją własną walutą wciąż posługują się natomiast: Bułgaria, Czechy, Rumunia, Szwecja, Węgry oraz Polska. W tym ostatnim kraju dyskusja nad zastąpieniem tradycyjnej złotówki pojawia się równie często, jak wzbudza ona spory. Trudno przy tym nie zauważyć, że opinia na temat euro często nie wynika z argumentów opartych na danych finansowych czy gospodarczych, lecz z tego, po której stronie politycznego sporu w Polsce opowiada się wygłaszająca ją osoba.
Minister mówi jednoznacznie
Tym razem na temat przyjęcia wspólnej waluty wypowiedział się minister finansów . Podczas transmisji prowadzonej na żywo w mediach społecznościowych, Andrzej Domański przekonywał, że na polskie euro trzeba jeszcze poczekać.
Polska gospodarka jest absolutnie niegotowa na przyjęcie euro, nie spełniamy kryteriów konwergencji – powiedział minister Domański
Minister finansów w rządzie premiera Donalda Tuska przekonywał, że polska waluta wciąż stanowi ważne narzędzie , które niejednokrotnie pomogło wyprowadzić radzący sobie z kryzysami kraj na prostą. W związku z tym obecnie nie ma planów zakładających zmianę tego stanu rzeczy.
W Ministerstwie Finansów nie trwają prace nad przyjęciem wspólnej waluty, nawet potencjalnym – przekonywał Andrzej Domański
Polska na razie nie przyjmie euro
Warto podkreślić, że ostatecznie europejska waluta stanie się środkiem płatniczym również w Polsce. Nasz kraj zobowiązał się do tego w chwili podpisania traktatu akcesyjnego do Unii Europejskiej. Dojdzie to tego wówczas, gdy Polska spełni kryteria konwergencji wynikające z Traktatu z Maastricht. Dotyczą one inflacji, deficytu oraz długu publicznego, a także wahań kursu waluty krajowej wobec euro i stóp procentowych.
Źródło: Business Insider