BiznesINFO.pl Polska i Świat Kiedy obowiązkowo wywieszamy flagę państwową? Lista dni i ważne zasady
Adam Burakowski/East News

Kiedy obowiązkowo wywieszamy flagę państwową? Lista dni i ważne zasady

7 listopada 2024
Autor tekstu: Sebastian Mikiel

Flaga państwowa to więcej niż symbol narodowy – to wyraz szacunku i przywiązania do ojczyzny. Ale czy każdy z nas wie, kiedy i w jaki sposób należy ją wywieszać? Sprawdzamy, kto jest do tego zobowiązany i w jakie dni flaga Rzeczypospolitej powinna pojawić się na budynkach publicznych.

Obowiązkowe wywieszanie flagi – kto musi, a kto nie?

W Polsce obowiązek wywieszania flagi w określone dni dotyczy wyłącznie instytucji publicznych, takich jak organy administracji rządowej, samorządy oraz państwowe jednostki organizacyjne . Oznacza to, że wybrane budynki, np. urzędy, mają obowiązek wywieszania flagi narodowej w określone dni, zgodnie z zapisami Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej .

Czy obowiązek wywieszania flagi dotyczy także osób prywatnych? Otóż, prywatni obywatele nie muszą wywieszać flagi w dni świąteczne – jest to gest dobrowolny, będący wyrazem patriotyzmu i osobistego przywiązania do tradycji. Dla wielu osób jest to jednak okazja do wyrażenia dumy z bycia Polakiem .

Kolejne przedsiębiorstwo znika z mapy Polski. 260 osób straci pracę
Orlen wydał na to ogromne pieniądze, teraz może wszystko stracić. Ważą się losy miliardów złotych

Kiedy należy wywiesić flagę? Kluczowe daty i znaczenie świąt

Polskie prawo określa kilkanaście dat, kiedy flaga państwowa powinna być widoczna na budynkach publicznych. Wśród tych dni znajdują się święta narodowe i okolicznościowe , związane zarówno z historią Polski, jak i ważnymi wydarzeniami współczesnymi. Oto najważniejsze z nich:

  • 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej : Święto poświęcone naszemu narodowemu symbolowi, celebrowane między Świętem Pracy a Świętem Konstytucji 3 Maja.
  • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja : Uczczenie Konstytucji z 1791 roku, pierwszej w Europie i drugiej na świecie.
  • 1 sierpnia – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego : Pamięć o bohaterach walczących w Powstaniu Warszawskim.
  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości : Dzień, w którym Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów.

Wiele z wymienionych dat przypomina o ważnych momentach w historii, budując poczucie tożsamości i patriotyzmu. Wymagane jest, by instytucje publiczne wywieszały flagę także 1 marca (Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”), 8 maja (Narodowy Dzień Zwycięstwa), 12 lipca (Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej) i podczas innych ważnych dla Polski świąt.

Zasady wywieszania flagi: jak zadbać o szacunek dla symbolu narodowego?

Wywieszanie flagi państwowej wiąże się z pewnymi zasadami, które pozwalają zachować jej godność i szacunek. Flaga Rzeczypospolitej powinna być utrzymywana w dobrym stanie , a więc pozbawiona uszkodzeń, wyblakłych barw czy zabrudzeń. Powinna być wywieszana w taki sposób, aby nie dotykała ziemi, co może być odczytane jako brak szacunku.

Co ciekawe, flagę można wywieszać przez cały rok, nie tylko w dni świąteczne, pod warunkiem, że znajduje się w odpowiednim stanie i jest należycie eksponowana. Dbanie o kondycję flagi świadczy o szacunku wobec symboli narodowych i wzmacnia poczucie tożsamości narodowej.

Święta narodowe to doskonała okazja, by na prywatnych domach również pojawiły się flagi – chociaż nie jest to wymagane przepisami, wielu Polaków decyduje się na taki gest, pokazując swoje przywiązanie do kraju .

Zatrudnili księży na etatach w urzędzie skarbowym. Płacą im ogromne sumy
Kupiłeś te produkty w Sinsay? Natychmiast je wyrzuć lub zwróć do sklepu
Obserwuj nas w
autor
Sebastian Mikiel
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie