BiznesINFO.pl Finanse Kluczowe wieści dla seniorów. Są zmiany w legitymacjach emerytów
Fot. Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

Kluczowe wieści dla seniorów. Są zmiany w legitymacjach emerytów

3 czerwca 2024
Autor tekstu: Michał Górecki

Rządowa aplikacja mobilna mObywatel zaktualizowała legitymację emerytalno-rentową. To efekt rozporządzenia, którego treść poznaliśmy już w marcu bieżącego roku. Co i dlaczego się zmieniło?

Legitymacja emerytów z ważnymi zmianami

Rozporządzenie w tej sprawie pojawiło się już w marcu br.; w myśl projektu nowelizacja miała ułatwić weryfikację i poprawić szatę graficzną. Z dotychczasowego wzoru e-legitymacji emerytalnej zniknęła informacja o nieważności dokumentu - jako taka stanowi integralną część samej aplikacji (zielony napis pod dokumentem “dokument ważny”).

Nowa e-legitymacja emerytalna pojawiła się w aplikacji wraz z aktualizacją do wersji 2.0 (wersja ta wprowadziła m.in. usługę dla osób prowadzących JDG).

"Zmiana nie wpłynie negatywnie na poziom weryfikacji ważności dokumentu przez podmioty trzecie . Informacja na temat ważności dokumentu stanowi integralny element aplikacji i będzie widoczna podczas weryfikacji wizualnej dokumentu" - czytamy w rozporządzeniu.

Zobacz też: Miasta chciałyby eksmitować mieszkańców. “Ustawa o prawie lokatorskim jest bolączką”

Wakacje kredytowe od 1 czerwca. Wiemy kto i na jakich zasadach może skorzystać

mObywatel rewolucyjne dla emerytów

Rządowa aplikacja, debiutująca w 2017 r., została zaadaptowana na potrzeby emerytów w 2023 r. - od 1 stycznia wśród dostępnych dokumentów pojawiła się też legitymacja emerytalno-rentowa .

Co do zasady - aplikacja ma stanowić cyfrowy zamiennik, korzystanie z niego nie jest obowiązkowe, a uznaniowe. W 26 dni po uruchomieniu legitymacji emerytalnej korzystało z niej już 130 tys. osób uprawnionych.

Samą aplikację mObywatel pobrano już ponad 16 mln razy na systemach Android i iOS. Aktualizacja do wersji mObywatel 2.0 wprowadza zmiany m.in. dla prowadzących jednoosobową działalność (pojawiła się usługa “Firma”), ale też osób prywatnych - można np. zastrzec swój numer PESEL .

Legitymacja emerytalna. Do czego uprawnia?

Posiadanie legitymacji emerytalnej wiąże się z korzyściami i benefitami; emeryci i renciści uprawnieni do jej posiadania mogą m.in. korzystać ze zniżek czy darmowej komunikacji miejskiej (w tym samorządzie, który akurat zdecydował się na takie rozwiązanie).

W większości przypadków promocje cenowe powinny pojawić się przy biletach do kin, muzeów, teatrów, a nawet usługach rehabilitacyjnych i w sanatoriach.

Zarobią nawet 20 tys. miesięcznie. Oto nowy zawód przyszłości
Obserwuj nas w
autor
Michał Górecki

Dziennikarz portalu BiznesINFO, gościnnie piszę dla Goniec.pl. Opisywałem relacje sektora samorządowego z NGO w trakcie i po kampanii wyborczej w 2018 r. Przez 3 lata pisałem o najciekawszych procesach karnych i cywilnych z południowej Polski. Zanim Justin Welby koronował Karola III, rozmawiałem z Brytyjczykami na Westminster, a po koronacji – z tymi skandującymi „Not my King”. Opisywałem drogę synodalną w Kościele Powszechnym i jej lokalne ścieżki w polskich parafiach. Współpracowałem z reprezentantami firm dealerskich, żeby opisać przemiany gospodarcze i społeczne z przełomu wieków i zrelacjonować najbardziej efektywne praktyki marketingowe. Jeśli nie odbieram, to znaczy, że jestem z psem w lesie.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie