BiznesINFO.pl Technologie Kolejny symbol lat 90. w Polsce idzie do rozbiórki. Znika najstarszy multipleks
domena publiczna

Kolejny symbol lat 90. w Polsce idzie do rozbiórki. Znika najstarszy multipleks

31 lipca 2023
Autor tekstu: Paula Drechsler

Obiekt, który swego czasu niejako zmienił oblicze polskiego kina, idzie do rozbiórki. Informacja o zamiarach usunięcia najstarszego multipleksu w Polsce trafiła już do Urzędu Miasta. Wytrzymał ćwierć wieku. Co powstanie na jego miejscu?

Maraton wyburzania obiektów z lat 90.

Można poczuć nutkę nostalgii za latami 90., kiedy pomyśli się o tych wszystkich wyburzanych budynkach z tamtego okresu. Niejednokrotnie były to projekty znamienitych architektów oraz popularne miejsca spotkań Polaków, którzy spieszyli tam do pracy lub w celach rozrywkowych . Mowa tu m.in. o świeżo przeznaczonym do rozbiórki najstarszym kompleksie kinowym, jaki powstał w naszym kraju. Gdy go otworzono w 1998 r., widzowie spotkali się z prawdziwą rewolucją kinową. Obiekt wyposażono w klimatyzowane sale, wygodne fotele z oparciami, w których umieszczono specjalne uchwyty na napoje. Do tego ogromne ekrany, które reklamowano jako dużo lepszej jakości, niż do tej pory znane oraz dopracowane kwestie udźwiękowienia. W tamtym czasie — dziś spisane na straty kino — było najnowocześniejszym takim miejscem w naszym kraju.

Teraz, po 25 latach, nadszedł jego koniec. Najstarszy multipleks w Polsce ma zostać wyburzony, dzieląc los wielu innych symboli lat 90. w naszym kraju, takich jak dom towarowy Solpol we Wrocławiu czy hotel Mercure Fryderyk Chopin w Warszawie , które zdążyły wcześniej zyskać status miejsc kultowych. To ich jednak nie uratowało, a pusta przestrzeń szybko została zabudowana innymi nowoczesnymi obiektami. Co stanie w miejscu wyburzanego kina?

Afera z piramidą finansową. Komisja Nadzoru Finansowego podjęła kolejne kroki
Oszustwo na popularny sklep internetowy. Ostrożnie z zakupami w sieci, złodzieje znów atakują

Budynek niezasługujący na ochronę

Jeden z internautów skomentował sytuację: „Zbudują nowy śliczny, 100 piętrowy dom... Ale na poważnie architektura lat 90. źle się zestarzała. Co myśmy wtedy mieli w głowach ? Naprawdę nie wiem... ”. Najwyraźniej tę opinię podzielają władze wielu miast w Polsce, gdzie obiekty z tamtych czasów są przekazywane do rozbiórki. Na miejsce po przeznaczonym do wyburzenia multipleksie czeka już deweloper, więc można spodziewać się szybkiego zapełnienia przestrzeni kolejnym budynkiem mieszkalno-usługowym.

- W 1998 r. było to najnowocześniejsze kino w Polsce. Wielu poznaniaków zaznało tu pierwszy raz nowej jakości oglądania filmów — opowiada w rozmowie z „Wyborczą” Łukasz Mikuła, radny Poznania.

Tym razem do rozbiórki ma iść bowiem Multikino 51 przy ul. Królowej Jadwigi w centrum Poznania.

- Taka jest kolej rzeczy: coś się kończy, coś się zaczyna. Płakał nie będę, bo nie jest to budynek zasługujący na ochronę. Powstanie coś nowego, o lepszej architekturze — komentował dla „Wyborczej” Mikuła, który w radzie miasta przewodniczy komisji polityki przestrzennej i rewitalizacji.

Rzeczywiście, jak zauważają media, działka, na której stoi przeznaczone do wyburzenia Multikino, jest łakomym kąskiem.

Smakowity kąsek dla deweloperów

Money podaje, że wniosek dewelopera o rozbiórkę multipleksu nie dziwi, bo to atrakcyjna działka w centrum miasta. Teren znajduje się blisko linii tramwajowej, dwa przystanki od dworca kolejowego. Do Starego Rynku można dojść spacerem w kilkanaście minut. Money dotarł również do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z 2017 r., który zakłada dla tej okolicy zabudowę mieszkaniową i usługową. Zgodnie z tymi wytycznymi inwestor będzie mógł zabudować 30 proc. działki, a kolejne 50 proc. ma stanowić „powierzchnia biologicznie czynna”, podaje serwis. Chodzi tutaj na przykład o trawnik. Nowy budynek może mieć nawet 6 kondygnacji. Jak skomentował internauta podpisujący się jako poznaniak : „ biorąc pod uwagę tradycyjny poznański rozmach i ziemniaczaną fantazję, można się spodziewać, że powstaną bloki (maksymalnie 6 pięter) ”.

Oprócz wspomnianego multipleksu, z Poznania znika także drugi obiekt tej marki, który znajduje się w przeznaczonej do rozbiórki Galerii Malta. Co ciekawe, właściciel sieci nie ogłosił jeszcze zamknięcia Multikina 51. Na ten moment kino wciąż działa, odbywają się tam planowo seanse.

Nie daj się nabrać na fałszywy komunikat Poczty Polskiej. To oszuści czyhający na Twoje pieniądze
Przeszło 2 tys. podejrzanych paczek i ewakuacja z Głównego Urzędu Pocztowego. Władze reagują
Obserwuj nas w
autor
Paula Drechsler

Redaktor Biznesinfo.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat