BiznesINFO.pl Handel Protesty rolników poszły na marne. Zapadła ważna decyzja, blady strach padł nie tylko na Polskę
Fot. EITAN ABRAMOVICH/AFP/East News

Protesty rolników poszły na marne. Zapadła ważna decyzja, blady strach padł nie tylko na Polskę

8 grudnia 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Komisja Europejska sukcesem zakończyła negocjacje ws. umowy, która ma bezprecedensowo wzbogacić europejską wymianę handlową, stymulować wzrost gospodarczy i dywersyfikować łańcuchy dostaw. Zgoła innego zdania są rolnicy, którzy w porozumieniu UE-Mercosur dopatrują się egzystencjonalnego zagrożenia.

Koniec negocjacji UE-Mercosur. Osiągnięto porozumienie

Rzecznik Komisji Europejskiej poinformował, że zakończone zostały negocjacje ze wspólnotą Mercosur. Jest to unia handlowo-celna zrzeszająca państwa Ameryki Południowej : Brazylię, Argentynę, Paragwaj i Urugwaj (kolejne mają status partnerski).

Według Ursuli von der Leyen rozmowy zwieńczono obustronnym zwycięstwem , a umowa o handlu UE z Mercosur będzie ważnym czynnikiem wzrostu gospodarczego państw-sygnatariuszy. Kolejny krok to tłumaczenie dokumentacji, by dostarczyć je państwom członkowskim w celu przedstawienie przez nie uwag, a następnie poddać traktat pod głosowanie w Radzie Europejskiej oraz w Parlamencie Europejskim.

Palący problem polskiej zimy. Nikt się nie przyznaje, ale jest na to sposób
Specjalne patrole w sklepach. Mundurowi zapowiedzieli masowe kontrole

Jakie korzyści mają płynąć z umowy UE i Mercosur?

W oświadczeniu czytamy o zakończeniu negocjacji ws. umowy z Mercosur w samych superlatywach. Ma ono wzmocnić więzi handlowe i polityczne, konkurencyjność obu wspólnot oraz otworzyć szereg nowych możliwości inwestowania, rozwoju przemysłu i handlu . Kluczowe ma być także zabezpieczenie i dywersyfikacja łańcuchów dostaw , co dla Europy okazało się gigantycznym wyzwaniem zwłaszcza po roku 2020 i 2022.

Korzyści mają odczuć także przedsiębiorcy z UE. Zlikwidowane zostaną bowiem zaporowe cła na eksport do Ameryki Południowej, które miały dotąd wstrzymywać wywóz towarów. Wytwórcy mają w ten sposób zaoszczędzić krocie - według szacunków KE mowa o 4 mld euro rocznie .

Ważnym elementem porozumienia jest także troska o środowisko naturalne i zrównoważoną hodowlę. Oferując wysokie dotacje i idąc na celne ustępstwa wobec państw Mercosur, Unia wymaga podwyższenia standardów jakości produktów, ochrony zwierząt i upraw i wstrzymania wyrębu lasów deszczowych Ameryki Południowej.

Państwa południowoamerykańskiej wspólnoty zostaną także zobowiązane do zmian w kwestii warunków pracy . Nadzorować proces mają niezależne organizacje pożytku publicznego, a Unia przeznaczy na te cele 1,8 mld euro.

Rolnicy z Europy obawiają się konkurencji z Ameryką Południową

Entuzjazmu przedstawicieli Komisji Europejskiej w sprawie porozumienia nie podzielają europejscy rolnicy. Informowaliśmy już o granicznym proteście organizacji "Oszukana Wieś" , jednak to zaledwie wierzchołek góry lodowej i z obawą na finał rozmów UE-Mercosur spoglądają rolnicy z całej Europy, zwłaszcza z Francji i Włoch.

Wśród argumentów europejskich wytwórców najczęściej przewija się nieuczciwość konkurencji z eksporterami z państw Mercosur, które mogą osiągać znacznie niższe koszty w związku z brakiem regulacji w zakresie pracy i ochrony środowiska . Docelowo KE chce rzecz jasna, by wyrównywać tamtejszy poziom do europejskiego, jednak zanim do tego dojdzie, rolnicy w UE mogą tracić. Ursula von der Layen twierdzi, że zapewniona zostanie odpowiednia ochrona ich interesów:

Skupiamy się na sprawiedliwości i obopólnych korzyściach. Wysłuchaliśmy obaw naszych rolników i podjęliśmy odpowiednie działania. Umowa zawiera solidne zabezpieczenia chroniące źródła utrzymania rolników. UE-Mercosur to największa umowa w historii, jeśli chodzi o ochronę unijnych produktów spożywczych i napojów. Ponad 350 produktów z UE jest teraz chronionych oznaczeniem geograficznym. Ponadto nasze europejskie normy zdrowotne i żywnościowe pozostają nietykalne. Eksporterzy Mercosuru będą musieli ściśle przestrzegać tych norm, aby uzyskać dostęp do rynku UE.

Podczas protestów rolników na przejściu granicznym w Medynie głos ws. UE-Mercosur zajął minister rolnictwa Czesław Siekierski. Już pod koniec listopada zapewnił on protestujących, że Polska wraz z przedstawicielstwem francuskim będzie blokować próby przyjęcia projektu w Brukseli.

Rolnicy zablokowali przejście graniczne. Interweniował minister rolnictwa
Te produkty z Rosji i Białorusi zalewają Polskę. Padł wyraźny sprzeciw, będą sankcje
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat