Kompletna nowość w emeryturach. Wcześniej nie było takiej możliwości
Nowy Rok oznaczał wejście w życie wielu zmian finansowych. Jedna z nich dotyczyła kwestii emerytur. Nowość jest na tyle spora, że wskazuje na nią sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Noworoczne nowości
1 stycznia był przełomowym dniem dla wielu osób w Polsce. Najwięcej cieszyło się z podniesienia kwoty płacy minimalnej - wzrosła ona bowiem do wysokości 4242 zł brutto. Mniej zadowoleni są przedsiębiorcy, którzy m.in. muszą płacić większe składki na ZUS .
Jedna z nowości dotyczy systemu emerytalnego. Jak wynika z doniesień serwisu wiadomosci.radiozet.pl, zadowoli ona wielu pracowników , którzy do tej pory na takie nowości liczyć nie mogli.
Zmienili zasady emerytur
Wprowadzone od nowego roku kalendarzowego zmiany dotyczą emerytur pomostowych . Według przepisów mogą na nie liczyć ci pracownicy, którzy zaczęli pracę po 1948 roku i odbywali ją w szczególnych warunkach bądź miała ona szczególny charakter.
Do otrzymania świadczenia, oprócz samego szczególnego charakteru pracy, konieczne jest również spełnienie warunku stażu pracy . Według wypowiedzi dolnośląskiej rzeczniczki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Iwony Kowalskiej-Matis, na “pomostówki” mogą liczyć kobiety w wieku 55 lat z 20-letnim stażem pracy, oraz mężczyźni w wieku 60 lat i stażem pracy 25 lat.
Otrzyma więcej osób
Do grona zawodów o szczególnym charakterze zalicza się te zawody, które według słów Kowalskiej-Matis “ wymagają niezwykłej odpowiedzialności i sprawności psychofizycznej ”. Chodzi tu m.in. o kierowców i motorniczych transportu publicznego, hutników czy ratowników medycznych. “Szczególne warunki” to z kolei warunki szkodliwe dla zdrowia bądź zawierające ryzyko trwałych niekorzystnych skutków zdrowotnych.
Zmiana, jaką wprowadzono 1 stycznia, zlikwidowała wygasający charakter emerytur pomostowych . Teraz mogą je otrzymywać również osoby, które rozpoczęły pracę w szczególnych warunkach bądź o szczególnym charakterze po 1 stycznia 1999 roku. Jak wskazuje sam ZUS, wcześniej nie było to możliwe.
źródło: wiadomosci.radiozet.pl