BiznesINFO.pl Finanse Koniec abonamentu RTV. Nową opłatę chcą pobierać prosto z konta
Fot. Pixabay.com/renateko

Koniec abonamentu RTV. Nową opłatę chcą pobierać prosto z konta

7 kwietnia 2024
Autor tekstu: Laura Młodochowska

Były prezes TVP przygotował wraz z grupą ekspertów propozycję nowej ustawy o mediach publicznych. Jan Dworak zakłada, że finansowanie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia powinno pochodzić z opłaty pobieranej razem z podatkiem dochodowym przez urzędy skarbowe. Ile wyniosłaby składka?

Nowa opłata audiowizualna jeszcze w tym roku?

Jan Dworak , były prezes TVP , zaproponował rozwiązanie problemów związanych z finansowaniem mediów publicznych . Jak zauważył, Telewizja Polska nie powinna konkurować z firmami komercyjnymi w kwestii budżetów reklamowych, co przekłada się negatywnie na jakość produkowanych treści. Zgodnie z założeniami projektu, w mediach publicznych miałoby pojawiać się coraz mniej reklam. Umożliwić to miały nowy model finansowania , który pozwoli dodatkowo na niezależność mediów publicznych.

ZUS wydał komunikat do Polaków. Niewiele osób o tym wie

Nowa ustawa o mediach publicznych. Koniec abonamentu RTV?

Ekspert podkreślił, że konieczność zapewnienia środków finansowych z budżetu państwa dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia znalazła się w wyrokach Trybunału Konstytucyjnego. Uważa, że telewizja mogłaby być finansowana z reklam w stopniu ograniczonym, w wyjątkowych sytuacjach. W związku z malejącymi wpływami z abonamentu RTV , Jan Dworak opracował wraz z ekspertami propozycję dwuetapowego finansowania mediów publicznych.

ZOBACZ TAKŻE: Zacznie się w poniedziałek rano. Biedronka ma same hity na wiosnę

Składa audiowizualna dla wszystkich?

Z początku media publiczne miałyby być finansowane z budżetu państwa, a następnie z powszechnej składki audiowizualnej . Jeśli środki z drugiej formy miałyby być niewystarczające, dofinansowanie pobierane byłoby z pierwszej z nich. Składka obowiązywałaby podatników i firmy , a jej wysokość podlegałaby corocznej waloryzacji . Przedsiębiorcy i organizację samorządowe płaciłyby wielokrotność tej stawki. Według wstępnych obliczeń składka wynosiłaby 8-9 zł .

Kto miałby być zwolniony z opłat ? Przede wszystkim osoby o niskich dochodach , a także z dysfunkcjami, bezrobotnych czy pobierających rentę. Zwolnienie obowiązywałoby tych, którzy przekroczyli 75. rok życia , nie osiągnęli 26. roku życia lub wciąż się uczą. Płacić nie musiałyby także osoby, których dochód nie przekracza minimalnego wynagrodzenia, jednak nie w przypadku przedsiębiorców i rolników.

Źródło: superbiz.se.pl

Ważny komunikat banku PKO BP. Dotyczy wszystkich klientów
Masz w domu kryształy z PRL-u? Dzisiaj są warte majątek
Obserwuj nas w
autor
Laura Młodochowska

Redaktorka portalu Goniec.pl, gościnnie piszę dla BiznesINFO. Ukończyłam politologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, a już niedługo stanę się także magistrem dziennikarstwa. Poza polityką pasjonują mnie także zagadnienia komunikacji międzykulturowej i moda w wersji haute couture. W wolnym czasie oglądam wideoeseje na YouTubie oraz nadrabiam klasyki literatury.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat