BiznesINFO.pl Polska i Świat Koniec z leczeniem na NFZ za darmo. Zagapisz się i stracisz prawo do świadczeń
fot. pixabay/DarkoStojanovic

Koniec z leczeniem na NFZ za darmo. Zagapisz się i stracisz prawo do świadczeń

3 lutego 2025
Autor tekstu: Kamila Sabatowska

Każdy Polak i każda Polka korzysta z opieki medycznej, choć częstotliwość i charakter wizyt są różne. Warto jednak pamiętać, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie zawsze pokrywa koszty leczenia. W jakich sytuacjach ustaje prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych? Lepiej o tym wiedzieć.

Leczenie na koszt NFZ - nie zawsze za darmo

W Polsce system opieki zdrowotnej finansowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), co oznacza, że osoby objęte ubezpieczeniem mogą korzystać z usług medycznych bez dodatkowych opłat. Aby mieć dostęp do bezpłatnej opieki, konieczne jest regularne opłacanie składek zdrowotnych, które są pobierane np. z wynagrodzenia pracowników lub działalności gospodarczej.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoby, które nie chcą czekać w kolejkach lub preferują inną formę leczenia, korzystały z usług specjalistów prywatnie. W takim przypadku jednak wszelkie koszty wizyt, badań oraz leczenia pokrywa pacjent z własnych środków.

Jednocześnie nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w niektórych okolicznościach możliwość bezpłatnej opieki medycznej wygasa . Lepiej wiedzieć, kiedy leczenie na koszt NFZ przestaje być darmowe.

ZUS wyśle na bezpłatną rehabilitację, zmiany już od 3 lutego. Takie warunki trzeba spełnić
Polacy pomkną do Biedronki. Kup jedno, drugie dostaniesz za złotówkę

Koniec z darmowymi wizytami u lekarza - jak nie wypaść z bazy pacjentów?

Aby móc korzystać z bezpłatnej opieki medycznej w Polsce, konieczne jest posiadanie ubezpieczenia – obowiązkowego lub dobrowolnego – oraz spełnienie wymogów określonych w ustawie z 27 sierpnia 2004 r. dotyczącej świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

Warto mieć świadomość, że w niektórych sytuacjach można stracić prawo do leczenia finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Niektóre z tych przypadków mogą wydawać się nieoczywiste, a czasem wystarczy drobne przeoczenie, by utracić dostęp do świadczeń.

Z tego powodu warto znać okoliczności, w których traci się uprawnienia do bezpłatnej opieki medycznej. Najczęściej dzieje się tak w wyniku wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego . Dobrze wiedzieć, kiedy może do tego dojść. Szczegóły wyjaśniamy poniżej.

lekarz
fot. canva/ngampolthongsai

Kiedy wygasa prawo do leczenia na koszt NFZ?

Narodowy Fundusz Zdrowia przestaje fundować leczenie w kilku sytuacjach . Między innymi szczególną uwagę powinny zwrócić na to osoby, które zmieniają miejsce zatrudnienia lub po prostu decydują się zrezygnować z pracy .

Podobnie sprawy mają się podczas zakończenia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej , a także w przypadku osób zatrudnionych, ale przebywających na bezpłatnym urlopie . W wyżej wymienionych sytuacjach prawo do bezpłatnych świadczeń wygasa po 30 dniach od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego .

Aby upewnić się, że nadal jest się ubezpieczonym, wystarczy udać się do przychodni. Pracownicy rejestracji, korzystając z numeru PESEL i dowodu osobistego, szybko zweryfikują, czy pacjent ma prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Alternatywnie, można sprawdzić tę informację samodzielnie, logując się na Internetowe Konto Pacjenta i przechodząc do zakładki „Prawo do świadczeń”.

Zacznie się już jutro, Polacy ruszą do Pepco. Specjalna oferta ograniczona czasowo
Ziobro zabrany z siedziby TV Republiki. Jest wyrok sądu
Obserwuj nas w
autor
Kamila Sabatowska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat