Kontrole urzędu skarbowego. Zapytają, jak zarobiłeś na samochód
Skarbówka nasila swoje kontrole. Szczególnym zainteresowanie urządów skupia się na źródłach dochodów obywateli. Urzędnicy często opierają swoje dochodzenia o anonimowe zgłoszenia. Drogie zakupy, jak nowy samochód mogą być powodem kontroli skarbówki i pytań o źródło ich finansowania.
Ruszają kontrole urzędu skarbowego
Drogie zakupy, wysokie przelewy, to wszystko może stanowić przedmiot zainteresowania urządów skarbowych, a te w ostatnim czasie intensyfikują swoje kontrole .
Tylko w ubiegłym roku Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziła niemal 10 tys. kontroli celno- skarbowych, co w porównaniu z 2022 r. było wzrostem o ponad 117 proc. Zmniejsza się natomiast liczba kontroli podatkowych, które dotyczą zwykle bieżących rozliczeń podatników i nieprawidłowości o mniejszym zakresie.
Obserwujemy postępującą marginalizację kontroli podatkowych, które mają, co do zasady, na celu weryfikację bieżących rozliczeń i korekt składanych przez podatników. Rośnie natomiast znaczenie kontroli celno-skarbowych, prowadzonych przez wyspecjalizowane podmioty – zauważa Oskar Wala, starszy menedżer w zespole postępowań podatkowych i sądowych w KPMG w Polsce.
Urzędnicy mogą zapytać o twój samochód
Przedmiotem szczególnego zainteresowania urzędników skarbowych są źródła dochodów obywateli. Skarbówka może nas zapytać np. o źródło finansowania kupna nowego samochodu. Urzędnicy często przy tym bazują na są anonimowych zgłoszeniach.
ZOBACZ: Prawie połowa pracowników wolałoby rozwód od powrotu do biura w pełnym zakresie
Kontrolerzy rozpoczynają weryfikację otrzymanego zgłoszenia od sprawdzenia dochodów i wydatków osoby, którą wzięli właśnie na celownik. Taka analiza może obejmować kontrolę dokumentów finansowych, czy podatkowych. W przypadku wykrycia nieprawidłowości grożą kary finansowe, a nawet wszczęcie postępowanie karno-skarbowego.
Wzrasta skuteczność kontroli skarbówki
Jak informuje portal prawo.pl, w ostatnich latach znacznie wzrosła skuteczność tego typu kontroli . Według danych za 2022 r. osiągnęła rekordowy poziom 97,1 proc.
Urzędnicy nie ukrywają, ze dużą rolę w tym wyniku odgrywają anonimowe zgłoszenia. Warto zauważyć, że art. 304 Kodeksu postępowania karnego, nakłada społeczny obowiązek na obywateli, zawiadamiali odpowiednie służby o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu.
Źródło: Prawo.pl/Interia