BiznesINFO.pl Technologie Lek na krytyczne zagrożenie dla ludzkości odkryty w dwie godziny. Znalazła go sztuczna inteligencja
domena publiczna

Lek na krytyczne zagrożenie dla ludzkości odkryty w dwie godziny. Znalazła go sztuczna inteligencja

31 maja 2023
Autor tekstu: Paula Drechsler

Naukowcy wykorzystali sztuczną inteligencję, aby odnaleźć antybiotyk na bardzo groźną superbakterię. WHO określa ten szczep jako krytyczne zagrożenie dla ludzkości. Sztuczna inteligencja wytypowała odpowiednią substancję w mniej niż dwie godziny.

Nieoceniona pomoc SI

Jedna z trzech superbakterii, które są określane przez Światową Organizację Zdrowia jako krytyczne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, jedno z największych na świecie , została poddana badaniom z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Jak podaje BBC, superbakteria Acinetobacter baumannii jest oporna na niemal każdy antybiotyk . Jednak według czasopisma „Nature”, sztuczna inteligencja była w stanie wytypować ten, który jest w stanie ją pokonać.

Sztucznej inteligencji takie badania zajęły niecałe dwie godziny. Tym sposobem karmienie sztucznej inteligencji odpowiednimi danymi pomogło już kolejny raz wspomóc ludzkość w rozwoju narzędzi do walki z chorobami.

Trenowani sztucznej inteligencji

Jak można przeczytać w abstrakcie opublikowanym na łamach „Nature”, odkrywanie nowych antybiotyków przeciwko A. baumannii okazało się wyzwaniem przekraczającym możliwości konwencjonalnych metod przesiewowych — wszystko trwało bardzo długo i nie dawało oczekiwanych rezultatów.

- Na szczęście metody uczenia maszynowego pozwalają na błyskawiczną eksplorację przestrzeni chemicznej, zwiększając prawdopodobieństwo odkrycia nowych cząsteczek antybakteryjnych — piszą naukowcy na łamach abstraktu.

Naukowcy przeszukali 7500 cząsteczek pod kątem tych, które hamowały wzost A. baumannii in vitro i wytrenowali na tym zestawie danych sieć neuronową. Dzięki temu zabiegowi, badacze odkryli abaucynę , związek przeciwbakteryjny o wąskim spektrum działania, istotnym w walce z superbakterią. Sztuczna inteligencja po niecałych dwóch godzinach analizowania danych podała naukowcom listę substancji , które mogłyby pomóc w zwalczaniu superbakterii. Specjaliści poddali je testom w laboratorium i uzyskali satysfakcjonujący wynik w przypadku aż 9 związków. Jednak to właśnie abaumacyna okazała się strzałem w dziesiątkę.

Użyteczność SI w medycynie

Jak podkreślają sami naukowcy prowadzący badanie z wykorzystaniem wytrenowanej sieci neuronowej, ich praca ma podkreślać użyteczność uczenia maszynowego w odkrywaniu antybiotyków . W abstrakcie naukowcy informują też, że poczynione w ten sposób odkrycia dotyczące A. baumannii to obiecujący trop z ukierunkowanym działaniem przeciwko trudnemu patogenowi gram-ujemnemu.

Szacuje się, że rocznie na całym świecie umiera ok. 1,3 mln osób z powodu zakażenia antybiotykoopornymi bakteriami. A. baumannii jest jedną z superbakterii, która ciągle uodparnia się na kolejne leki . W dodatku wydziela swój materiał genetyczny innym bakteriom. Jest wielkim zagrożeniem dla szpitali, domów opieki i specjalnych pacjentów, np. cewnikowanych.

Badacze póki co przetestowali abaumacynę na myszach zakażonych superbakterią. Okazało się, że działa ona precyzyjnie na A. baumannii . Na testy na ludziach jest jeszcze za wcześnie, ale są one w planach. Badacze szacują, że pierwsze leki z abaumacyną mogą wejść na rynek najszybciej w 2030 r.

Technologia zmienia życie niewidomych. Adrian Now z kanału "W Ciemno" opowiada nam o dostępności urządzeń
Obserwuj nas w
autor
Paula Drechsler

Redaktor Biznesinfo.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat