BiznesINFO.pl Finanse Masz w domu ten dokument? Dostaniesz pieniądze na mieszkanie
Fot. Pixabay/PhotoMIX-Company, _Alicja_

Masz w domu ten dokument? Dostaniesz pieniądze na mieszkanie

6 sierpnia 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

To ważna wiadomość dla około miliona Polaków. Wielu z nas wciąż ma w domu słynną książeczkę i nawet nie zdaje sobie sprawy, ile może być warta. Jest jednak haczyk — nie wszyscy będą mogli wypłacić pieniądze. Co na to Ministerstwo Rozwoju? Niektórzy właściciele książeczek będą rozczarowani.

Zamień stare dokumenty na gotówkę

Dodatkowe środki finansowe zawsze się przydadzą — zwłaszcza teraz, przy obecnej sytuacji na rynku mieszkaniowym. Jeszcze w czasach PRL wiele osób mogło liczyć na premię, która wraz z własnymi oszczędnościami miała zostać przeznaczona na zakup swoich czterech ścian. I chociaż system tzw. książeczek mieszkaniowych już dawno się zawalił, ich właściciele wciąż mogą otrzymać pieniądze .

Około miliona Polaków ma w domu taką książeczkę. I choć jest warta spore pieniądze, nie każdy po te fundusze może sięgnąć. Resort rozwoju nie spieszy się ze zmianami w przepisach, tak by można było spieniężyć wkłady przez lata gromadzone na książeczkach.

Ruszają masowe wymiany - w każdym polskim domu pojawi się nowe urządzenie. Będzie trzeba za nie zapłacić?

Jak wypłacić pieniądze z książeczki mieszkaniowej?

Polacy, którzy nadal nie zlikwidowali swoich książeczek, nadal mogą wystąpić o wypłatę premii gwarancyjnej. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na cele mieszkaniowe , takie jak remont, spłata kredytu czy wkład własny. Dziś jednak uzyskana w ten sposób kwota nie wystarczy na wiele. Jak poinformował Grzegorz Culepa, ekspert banku PKO BP w rozmowie z Faktem, ”średnia wysokość wypłaconej premii gwarancyjnej w I półroczu tego roku to ok. 19 tys. zł”. Na wolnym rynku to cena około dwóch metrów kwadratowych lokalu. Ostateczna wysokość premii jest jednak wyliczana przez bank i pozostaje kwestią indywidualną.

Na co można przeznaczyć pieniądze z książeczki mieszkaniowej? Lista obejmuje na przykład:

  • kupno domu ,
  • kupno mieszkania,
  • wkład własny,
  • budowę domu
  • spłatę starego kredytu spółdzielczego,
  • wpłatę na fundusz remontowy,
  • partycypację w Towarzystwie Budownictwa Społecznego,
  • remont nieruchomości, w tym wymianę okien, instalacji gazowej lub instalacji elektrycznej.

Zlikwidowanie książeczni i wypłacenie zgromadzonycnh środków jest bardzo proste — przynajmniej dla części jej posiadaczy. W tym celu wystarczy zarejestrować książeczkę w banku PKO BP . Udając się do dowolnej placówki, dokument należy zabrać ze sobą. Jeśli książeczka została zgubiona, w banku uzyskamy również jej duplikat. W oddziale mamy także możliwość sprawdzenia, jaką kwotę udało nam się odłożyć.

Nie wszyscy skorzystają z premii na mieszkanie

Niestety, aktualne przepisy stawiają przed właścicielami książeczek spore wyzwanie — dla niektórych jest to przeszkoda nie do pokonania. Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich nieustannie kierowane są skargi w tej sprawie. Okazuje się bowiem, że przy aktualnych przepisach często nie mamy możliwości spełnić ”żadnej z ustawowo określonej czynności, uprawniającej do premii", jak podkreśla Biuro.

Resort na bieżąco monitoruje tempo likwidacji książeczek mieszkaniowych i rozważa różne propozycje działań. Natomiast należy mieć na uwadze, że każda zmiana będzie wpływała zarówno na wysokość wydatków budżetu państwa, jak i na kwestie społeczne, zatem będzie wymagać pogłębionej analizy i starannego rozważenia decyzji o kierunku, w jakim ewentualna nowelizacja ustawy powinna zmierzać – zaznaczył wiceminister rozwoju Jacek Tomczak.

Najwyraźniej przepisy nie zmienią się szybko. W praktyce wiele osób będzie jeszcze musiało poczekać na wypłatę swoich pieniędzy .

Rewolucja w rachunkach za wodę. Będzie nowy sposób rozliczania opłat
Wielka wygrana w Lotto. Gracz będzie dostawał pieniądze przez 20 lat
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat