BiznesINFO.pl Technologie Miliony Polaków mają taki dowód osobisty. Mało kto wie o jego przydatnych funkcjach
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Miliony Polaków mają taki dowód osobisty. Mało kto wie o jego przydatnych funkcjach

2 listopada 2023
Autor tekstu: Paula Drechsler

Dowód osobisty to powszechnie używany w Polsce dokument, który przydaje się choćby do potwierdzania tożsamości, zawierania umów, głosowania, etc. Wiele osób nie ma pojęcia, że mając odpowiedni dowód, można korzystać z wielu dodatkowych, bardzo przydatnych funkcji. O tym warto wiedzieć.

Dowód osobisty musi mieć każdy pełnoletni obywatel Polski

Dowód osobisty w Polsce pełni kluczową rolę jako oficjalny dokument tożsamości, który potwierdza personalia obywatela. Ten niepozorny, dobrze znany wszystkim Polakom plastik , który od niedawna ma też swoje inne wersje, służy jako podstawa do poświadczenia danych właściciela podczas różnych transakcji i formalności, takich jak otwieranie konta bankowego, podpisywanie umów, czy wizyty u lekarza. Jest też niezbędny przy głosowaniu w wyborach i referendum.

Ponadto plastik ten służy do bardziej przyziemnych spraw, takich jak na przykład potwierdzania wieku przy zakupie alkoholu lub papierosów. Jest to kluczowy dokument, który każdy obywatel powinien posiadać i regularnie odświeżać jego ważność. Na stronach rządowych jasno stoi komunikat, że “każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w Polsce, musi mieć dowód osobisty”.

Chcąc wyrobić taki dokument, czy to ze względu na utratę poprzedniego, czy też koniec jego ważności, warto zapoznać się z dodatkowymi udogodnieniami , jakie daje wybór wprowadzonej już prawie 5 lat temu opcji. Jest nią dowód osobisty z warstwą elektroniczną.

Znana sieć aptek miała podsłuchiwać pacjentów. "Nie byli informowani o nagrywaniu"
Te rzeczy z PRL są sporo warte, pewnie masz je w domu. To ukryte skarby

E-dowód osobisty, przydatny w banku i na lotnisku

W marcu 2023 r. Ministerstwo Cyfryzacji informowało o tym, że minęły już 4 lata od wdrożenia w Polsce dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. W tym samym obwieszczeniu informowano, że taki dokument wyrobiło sobie już 11 milionów obywateli . “Liczba osób, które korzystają z e-dowodu, systematycznie rośnie”, podkreślano przy tym. To prawda, ten rodzaj dokumentu wybrały miliony, a jednak niedługo minie 5 lat od jego wprowadzenia, a nadal ogrom osób nie ma pojęcia, jakie płyną korzyści z posiadania tego typu plastiku. Na marzec br. taki dokument aktywowały bowiem tylko 4 miliony jego posiadaczy. A warto jak najszybciej tego dokonać i cieszyć się pełnym spektrum możliwości, jakie on daje.

Czym więc właściwie jest e-dowód i do czego służy? Jak wspomniano, jest to podobny do standardowego plastiku dowód osobisty, ale różni się tym, że zawiera warstwę elektroniczną. Dzięki temu pozwala posiadaczowi na załatwianie większej liczby spraw w szybszym tempie.

- Znajdują się w nim dane jego posiadacza, w tym zdjęcie biometryczne. Ponadto w warstwie elektronicznej e-dowodu znajdują się 3 certyfikaty: potwierdzania obecności, identyfikacji i uwierzytelnienia (osób, które ukończyły 13 rok życia), podpisu osobistego (osób, które o niego zawnioskowały) oraz miejsce na certyfikat kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Na pierwszej stronie dokumentu (awersie) widnieje numer CAN, który pozwala na korzystanie z elektronicznych funkcji e-dowodu. Dodatkowo zabezpiecza e-dowód tak, by osoba niepowołana nie odczytała danych zapisanych w warstwie elektronicznej - tłumaczy Ministerstwo Cyfryzacji, po czym dodaje wyjaśnienia na temat udogodnień dla posiadaczy takich dokumentów.

Do czego służy e-dowód i jak go aktywować?

E-dowód zgodnie z rozpiską opublikowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji umożliwia:

  • korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach,
  • potwierdzenie Profilu Zaufanego
  • komunikowanie się z administracją publiczną oraz innymi podmiotami,
  • sygnowanie dokumentów oraz wniosków za pomocą podpisu elektronicznego,
  • bezpiecznie logowanie się do portali administracji publicznej (np. e-Urzędu Skarbowego).

Jak wyrobić e-dowód? Wymiana dotychczasowego dowodu osobistego jest bezpłatna i dobrowolna, możne tego dokonać np. gdy został on utracony lub stracił ważność, ale także gdy twój aktualny dowód nie jest e-dowodem, a chcesz mieć e-dowód; albo aktualny dowód jest e-dowodem, nie zawiera jednak odcisków palców, a chcesz mieć e-dowód z tą cechą biometryczną; lub masz e-dowód bez certyfikatu podpisu osobistego lub certyfikatu do logowania (czyli certyfikatu identyfikacji i uwierzytelnienia). Są też inne powody wymiany, np. duża zmiana wyglądu. Więcej o tym można przeczytać na www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-dowod-osobisty.

Wniosek o nowy dokument można złożyć w dowolnym urzędzie gminy (niezależnie od adresu zameldowania) lub w wyjątkowych przypadkach także poza urzędem, ale nie ma już opcji wysyłki takiego wniosku przez internet. W placówkach udostępnione są odpowiednie, aktualne pisma do wypełnienia. Trzeba mieć ze sobą także zgodne z aktualnymi wytycznymi zdjęcie. Następnie po wyrobieniu, taki e-dowód trzeba aktywować. W tym celu należy ustalić PIN dla zakodowanych w plastiku certyfikatów identyfikacji oraz podpisu. Można to zrobić od razu przy odbiorze dokumentu w urzędzie.

Następnie do korzystania ze wszystkich funkcji e-dowodu konieczny będzie smartfon z anteną NFC i zainstalowaną aplikacją eDO App; albo czytnik do e-dowodu z zainstalowanym oprogramowaniem do jego obsługi. Więcej szczegółów można znaleźć na stronach gov.pl.

Słynna mumia "Juanita" odzyskała twarz, zdjęcia zachwycają. W rekonstrukcji udział brała także Polka
Obserwuj nas w
autor
Paula Drechsler

Redaktor Biznesinfo.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat