Ministerstwo puszcza oczko do Polaków. Będą dofinansowania, ogromne fundusze do zgarnięcia
Rząd w ramach walki z coraz częstszymi suszami i powodziami inicjuje nowy program, z którego skorzysta wielu Polaków. Środki przeznaczone na ten cel w budżecie są ogromne, a przeznaczone będą między innymi na dofinansowanie oczek wodnych.
Wielkie pieniądze na wielki problem
To może być bardzo dobra wiadomość nie tylko dla środowiskowej równowagi w Polsce, ale i dla właścicieli domów z ogrodem. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchamia program dofinansowań dla małej i średniej retencji wody. Taką wiadomość przekazało Ministerstwo Klimatu. W ramach programu rozdysponowane zostanie aż 7 miliardów złotych.
Poprawić jakość życia
Głównym celem programu będzie kierowanie wsparcia na inwestycje związane z ryzykiem powodziowym , zapobieganie skutkom coraz bardziej uciążliwych susz, zarządzanie ryzykiem powodziowym oraz zielono-niebieską infrastrukturą, zbiornikami wód opadowych i renaturyzacją zbiorników wodnych. Jak podkreśliła na konferencji prasowej Paulina Henning-Kloska, te obszary były dotąd niedostatecznie dofinansowywane.
Uruchamiamy program wsparcia inwestycji, ważnych i istotnych, w racjonalną gospodarkę wodną (...) To często obszar niedofinansowany, dlatego tak ważne jest to wsparcie. Będziemy pilnować, żeby pieniądze były inwestowane ze szczególną dbałością, aby poprawiać jakość życia nie tylko w miastach, ale i na terenach wiejskich – mówiła ministra.
Odpowiedzialna walka z suszą i powodziami
Polska ma jeden z najniższych w Europie poziomów retencji wody i dzięki zapowiedzianemu programowi ma to ulec zmianie. Na realizację zadań przeznaczono 7 miliardów złotych. Ze środków skorzystają nie tylko Wody Polskie, parki narodowe, czy wodociągi, ale i właściciele ogrodów i działek. Odpowiednio przygotowane i właściwie zaprojektowane oczko wodne, czy przydomowy staw mogą mieć bowiem bardzo pozytywny wpływ na okoliczną gospodarkę wodną. Rząd będzie się zajmował projektem oraz dostosowaniem przepisów i adaptacji samorządów po wakacjach.