Nadchodzą zmiany w PIT. Dla kogo kasowe rozliczanie podatku?
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w środę projekt ustawy ws. kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Będą z niej mogli skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, bądź których dochody w poprzednim roku nie przekraczały 250 tys. euro. Nowa metoda ma mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, za wyjątkiem części przepisów.
Rewolucja w podatku dochodowym dla przedsiębiorstw
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osób fizycznych. Ministerstwo Finansów chce w ten sposób umożliwić przedsiębiorcom rozliczenie podatku dochodowego przy użyciu metody kasowej .
Co zmieni kasowy PIT?
Resort finansów podkreślił, że obecnie przedsiębiorcy rozliczają się z wykorzystaniem metody memoriałowej. Za przychody przedsiębiorcy uznawane są kwoty należne, nawet jeśli nie zostały faktycznie otrzymane. W propozycji metody kasowej przychód będzie powstawał dopiero w momencie uregulowania należności , a koszty będą powstawać w momencie ich poniesienia.
Przez uregulowanie należności będzie rozumiane również częściowe uregulowanie należności, w tym również na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Przychodem będzie zatem również, np. zapłacona zaliczka, przedpłata czy zapłacona rata – napisano w uzasadnieniu Ministerstwa Finansów.
ZOBACZ TAKŻE: Kluczowy zasiłek pójdzie w górę. Zmiany już od sierpnia
Kto może skorzystać z kasowego rozliczenia podatku?
Projekt zakłada, że z metody kasowej będą mogli skorzystać przedsiębiorcy , którzy rozpoczynają działalność gospodarczą , a także ci, których dochody w poprzednim roku nie przekraczały 250 tys. euro. Nie będzie miało znaczenia, czy zainteresowani rozliczają się podatkiem liniowym, na zasadach ogólnych, czy płacą ryczałt.
Limit będzie wynikał z średniego kursu euro, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy. Jak wylicza Radio ZET, przy obecnym kursie euro z 2 października 2023 r. limit ten wyniósłby nieco ponad 1,152 mln zł.
Według danych z zeznań za 2022 r., w przypadku PIT-36 (zeznanie składane przez przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową) – 95,1 proc. podatników wykazało przychód poniżej 250 tys. euro, w przypadku PIT-36L (zeznanie składane przez przedsiębiorców rozliczających się tzw. podatkiem liniowym) – 65 proc. a PIT-28 (zeznanie składane przez przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych) – 97 proc – poinformowali twórcy projektu.
Z metody kasowej będą mogły skorzystać osoby, prowadzące samodzielną działalność. Istnieje jednak pewne ograniczenie – kasowy PIT będzie ograniczony wyłącznie do transakcji udokumentowanych fakturami. Nie będzie miało jednak znaczenia, jaką metodę rozliczeń wybierze jego kontrahent.
Źródło: Radio ZET, rcl.gov.pl.