BiznesINFO.pl Praca Nadchodzi nowelizacja Kodeksu pracy. Skorzystają zatrudnieni na „śmieciówkach”
fot. freepik

Nadchodzi nowelizacja Kodeksu pracy. Skorzystają zatrudnieni na „śmieciówkach”

12 października 2024

Każda pracująca osoba przez lata buduje swój staż pracy. Jednak część nie zdaje sobie nawet sprawy, że umowy cywilnoprawne — jak umowa o dzieło, czy umowa zlecenie — a także prowadzenie działalności gospodarczej do stażu pracy się nie wliczają. Ma to odzwierciedlenie w uprawnieniach pracowniczych. Jakie zmiany wprowadzi nowelizacja Kodeksu pracy? I kiedy wejdą w życie?

Okres zatrudnienia — na co się składa?

W sobotę – 12 września br. – trwały obrady na temat nowelizacji Kodeksu pracy. Precyzyjnie mówiąc, dyskusje toczyły się wokół okresu zatrudnienia. Co wlicza się do niego aktualnie? Kilka rzeczy, w tym:

  • zatrudnienie na podstawie umowy o pracę – zarówno na pełen etat, jak i częściowy,
  • służba wojskowa – zarówno obowiązkowa, jak i na mocy kontraktu,
  • okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych – jeśli były opłacane składki na ubezpieczenia społeczne,
  • urlopy wychowawcze i macierzyńskie – pod warunkiem, że były opłacane składki na ubezpieczenia społeczne,
  • okresy pracy za granicą – jeśli były opłacane składki na ubezpieczenia społeczne.

Według aktualnego Kodeksu pracy do stażu pracy nie wliczają się ww. zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych i oczywiście okresy pracy „na czarno”, niezdolności do pracy i urlopy bezpłatne.

Banknot 1 tys. zł w obiegu? Prezes NBP: będzie na nim kobieta
Nagrody dla pracowników skarbówki. Wybuchła panika - chodzi o miliony złotych

5 mln Polaków czeka na zmianę

Zmiany w tej kwestii od dłuższego czasu ogłaszało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ich wprowadzenie wyrównałoby uprawnienia pracownicze, bo do stażu pracy wliczałoby się zatrudnienie na umowę zlecenie lub inną umowę o świadczenie usług, do której — zgodnie z ustawą — stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Ale również okres prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej oraz okresy pozostawania osobą współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, za które zostały opłacone składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe lub wypadkowe.

W grupie beneficjentów planowanych zmian znajduje się blisko 5 mln Polaków. Wskazują na to dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, według którego pod koniec 2023 roku liczba osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych wynosiła 1,344 mln. A liczba osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą — aż 3,66 mln.

Dodatkowe uprawnienia pracownicze — jakie?

Po nowelizacji pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę — który świadczył wcześniej pracę na rzecz obecnego pracodawcy na podstawie innej umowy — otrzyma szereg dodatkowych uprawnień pracowniczych. O jakich uprawnieniach pracowniczych mowa? Jednym z nich jest urlop wypoczynkowy, który — dopiero po przekroczeniu 10 lat stażu — wynosi 26 dni. Jeśli pracownik miewał w swojej karierze okresy pracy na podstawie innej umowy niż o pracę, przysługuje mu (maksymalnie) 20 dni wolnego w roku.

Zmiany obejmą również dłuższy okres wypowiedzenia, wyższą odprawę, dodatek stażowy bądź nagrodę jubileuszową. Planowana nowelizacja Kodeksu pracy ma wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. Czy tak się stanie? I czy obowiązywałaby wstecz? Dostępne obecnie informacje — jak na razie — tego nie potwierdzają.

Posłanka Lewicy znalazła lukę w prawie. Jeśli jej pomysł przejdzie, pracownicy dostaną dodatkowe 500 zł
Nawet 400 zł od banku dla studentów. Trzeba spełnić kilka warunków
Obserwuj nas w
autor
Natalia Ziółkowska

Dziennikarka BiznesINFO. Wcześniej w Redakcji „Forbes” Polska. Jeśli masz prosperujący/ ciekawy biznes (start-up), napisz: natalia.ziolkowska@biznesinfo.pl. Chętnie opiszę Twoją przedsiębiorczą opowieść.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat