Nawet 10 dni urlopu z powodu powodzi. Komu przysługują dodatkowe dni wolne?
Co mogą zrobić mieszkańcy zalanych terenów, którzy zamiast iść do pracy, musieli podjąć dramatyczną decyzję o ewakuacji? Prawo przewidziało dwa rozwiązania dla takich osób. Jednym z nich jest obowiązujący od ponad roku urlop z powodu siły wyższej. Drugie rozwiązanie zawiera ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Na podstawie tych przepisów możemy otrzymać nawet 10 dni wolnego. Komu przysługują?
Wolne z powodu siły wyższej w czasie powodzi. Czy to możliwe?
Po nowelizacji kodeksu pracy z kwietnia 2023 roku wszyscy Ci, którzy mają do czynienia z nagłym zdarzeniem losowym, mogą poprosić o wolne z powodu siły wyższej.
Zasady te reguluje artykuł 148 (paragraf 1). Kodeksu Pracy. „Pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika” - brzmi przepis.
Czym jest siła wyższa? To zdarzenie, które ma miejsce niezależnie od woli człowieka. Mogą to być więc działania siły przyrody, innych ludzi lub czynników zewnętrznych , które sprawiają, że dokonanie określonej czynności (w tym przypadku stawienie się w pracy) jest utrudnione bądź niemożliwe. Siłą wyższą będzie więc powódź, ponieważ jej wystąpienie jest spowodowane siłami przyrody niezależnymi od woli człowieka. Jeżeli w czasie powodzi weźmiemy wolne z powodu siły wyższej, mamy prawo do połowy wynagrodzenia za ten okres.
Co zrobić, jeżeli z powodu powodzi nie możesz iśćć do pracy?
Drugim wyjściem dla mieszkańców powiatów dotkniętych skutkami powodzi, jest przepis ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Informacje na temat dni wolnych od pracy, z których możemy wtedy skorzystać, zawiera art. 8 ustawy.” Faktyczna niemożność świadczenia pracy w związku z powodzią stanowi podstawę usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy” - brzmi przepis.
Co z wynagrodzeniem za nieobecność w pracy z powodu powodzi?
Dodatkowo według ustawy, jeżeli sytuacja tego wymaga, możemy skorzystać nawet z 10 dni wolnego. “Za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy z przyczyny, o której mowa w ust. 1, pracownikowi przysługuje prawo do odpowiedniej części minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przez okres nie dłuższy niż 10 dni roboczych wynikających z rozkładu czasu pracy pracownika” - czytamy w przepisach. Ten sam przepis mówi również, że z powodu powodzi pracodawca może zlecić swoim pracownikom zadania związane z usuwaniem jej skutków zamiast dotychczasowych obowiązków . W tym czasie zatrudnieni mają jednak prawo do takiego samego wynagrodzenia ”obliczonego według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego”.