BiznesINFO.pl Finanse Niechciany przelew. Możliwości zwrotu i konsekwencje przekazywania środków
Fot. materiały prasowe

Niechciany przelew. Możliwości zwrotu i konsekwencje przekazywania środków

10 czerwca 2024
Autor tekstu: Irmina Jach

Zaawansowana bankowość elektroniczna sprawia, że transakcje finansowe są realizowane w zawrotnym tempie. Nierzadko zdarza się więc, że użytkownicy otrzymują przelewy, na które nie czekali. Jak powinno się reagować w takiej sytuacji?

Co zrobić z niechcianym przelewem?

Pod żadnym pozorem nie można lekceważyć niechcianego przelewu. Takie postępowanie może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi. Warto skontaktować się z bankiem, który pomoże rozwiązać tę sytuację i zwrócić pieniądze nadawcy.

Targi Kielce zwycięzcą turnieju piłkarskiego. Prezes Korony Kielce królem strzelców

Zlekceważenie niechcianego przelewu może mieć konsekwencje

Nie wolno zapominać, że odbiorca przelewu jest odpowiedzialny za wszelkie transakcje na swoim koncie bankowym. W podbramkowych sytuacjach warto skontaktować się z radcą prawnym lub prawnikiem. Istotne jest tempo podjęcia czynności.

Przekazywanie niechcianego przelewu dalej może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych. Przede wszystkim, jest to działanie niezgodne z prawem, które może skutkować odpowiedzialnością karną. Ponadto może to również prowadzić do utraty zaufania ze strony banku i innych instytucji finansowych. Dlatego zawsze warto pamiętać, że lepiej jest zwrócić niechciany przelew, niż próbować przekazać go dalej. W praktyce przekazywanie niechcianego przelewu dalej może prowadzić do wielu problemów. Na przykład, jeśli przelew pochodzi od osoby, która dokonała go przez pomyłkę, może to prowadzić do konfliktów i nieporozumień. W najgorszym przypadku może to nawet prowadzić do postępowania sądowego. Dlatego zawsze warto pamiętać o konsekwencjach, które mogą wynikać z takiego działania — tłumaczy Marta Fila, członek zarządu AIQLabs, właściciela marek SuperGrosz i "Kupuj Teraz – zapłać później".

Bezpieczeństwo bankowości elektronicznej

Ekspertka przypomina, że bezpieczeństwo finansów zgromadzonych na koncie bankowym powinno być priorytetowe. Regularne zmienianie haseł to podstawa, o której powinien pamiętać każdy użytkownik bankowości elektronicznej.

Na ataki hakerów może narazić nas logowanie się do banku z wykorzystaniem publicznych sieci WiFi. Warto włączyć dwuetapową weryfikację logowania i transakcji, a także regularnie sprawdzać listę transakcji na koncie.

Pilny komunikat Auchan. Sieć apeluje o zwrot lub wyrzucenie towaru
Wiek emerytalny może zostać podwyższony. Ekspertka nie pozostawia wątpliwości
Obserwuj nas w
autor
Irmina Jach

Head of News&Business. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat