Nowe świadczenie dla seniorów już niebawem. Padł konkretny termin
Wprowadzenie nowego świadczenia dla seniorów w postaci renty wdowiej było jednym z postulatów wyborczych Lewicy, a potem zostało zapowiedziane także podczas expose premiera Donalda Tuska. Teraz okazuje się, że wejście w życie renty wdowiej zbliża się wielkimi krokami. Przedstawiamy szczegóły.
Dla kogo renta wdowia?
Renta wdowia to świadczenie, które ma być przeznaczone dla seniorów, którzy stracili swojego współmałżonka . Obecne rozwiązania dla takich osób nie są bowiem wystarczającą pomocą. Nowa propozycja natomiast zakłada, że wdowa lub wdowiec będą mieli możliwość zachowania swojego świadczenia i powiększenia je o 50 proc. emerytury małżonka lub pobierać świadczenie po zmarłym oraz 50 proc. swojego. Byłoby to o wiele korzystniejsze, niż dotychczasowa pomoc w formie renty rodzinnej.
Sejm zajął się rentami wdowimi
Podczas 5. posiedzenia Sejmu, w środę, 7 lutego, przeprowadzono pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który dotyczył wprowadzenia renty wdowiej. Okazuje się, że za takim rozwiązaniem opowiedziały się wszystkie kluby parlamentarne i projekt został skierowany do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Zobacz także: Co z pieniędzmi dla TVP? KRRiT podjęła decyzję
Renty wdowie już niebawem, padł konkretny termin
Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, Arkadiusz Iwaniak przypomniał, że Lewica już w 2022 roku złożyła projekt obywatelski dotyczący ustawy o rencie wdowiej, ale nie został on kontynuowany. Podpisało się pod nim ponad 200 tys. obywateli.
Na ten temat wypowiedziała się także Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Podkreśliła, że śmierć małżonka dla seniorów jest nie tylko ogromną stratą emocjonalną, ale także uderza w ich budżet domowy. Ministra wspomniała też o terminie wprowadzenia świadczenia.
Deklarujemy jako ministerstwo pełną gotowość do dalszych prac nad tym projektem w komisji, a gdyby został przyjęty przez Sejm zakładamy możliwość techniczną i finansową wdrożenia go w życie po około 6 miesiącach - przekazała szefowa resortu.