Nowe zasady 800 plus. Setki tysięcy rodziców dotkną zmiany w świadczeniu
Od lutego w programie Rodzina 800 plus pojawią się istotne zmiany, które mogą zaskoczyć wielu rodziców. Aby zagwarantować ciągłość świadczeń, trzeba będzie wykonać dodatkowe kroki. Sprawdź, co warto wiedzieć, by nie zostać bez wsparcia.
800 plus na nowych zasadach: dlaczego warto przygotować się już teraz?
Program Rodzina 800 plus od lat wspiera budżety rodzin z dziećmi, ale nadchodzące zmiany w jego funkcjonowaniu wymagają większej uwagi. Już od lutego rodzice będą musieli zmierzyć się z nowym sposobem składania wniosków na kolejny okres świadczeniowy . Brak odpowiedniego przygotowania może oznaczać opóźnienia w wypłatach.
Rodzice, którzy chcą zachować ciągłość wypłat świadczenia, powinni działać szybko i zgodnie z nowymi wytycznymi. Nowe przepisy mają na celu lepsze dostosowanie wsparcia do potrzeb rodzin, ale jednocześnie wprowadzają dodatkowe formalności.
Jak i gdzie złożyć wniosek o 800 plus? Najważniejsze informacje
Jedną z kluczowych zmian jest konieczność składania dwóch osobnych wniosków w przypadku dzieci urodzonych przed końcem maja 2025 r. Dotychczas wystarczał jeden formularz na cały okres rozliczeniowy. Teraz w przypadku dzieci objętych nowymi przepisami, konieczne będzie złożenie dwóch wniosków: pierwszego na bieżący okres rozliczeniowy oraz drugiego na kolejny rok. To kluczowe, by uniknąć przerwy w wypłatach, zwłaszcza że nowy okres świadczeniowy zaczyna się w czerwcu.
Złożenie wniosku przed końcem kwietnia gwarantuje wypłatę świadczenia za czerwiec najpóźniej do końca tego miesiąca — przypomina ZUS w swoich komunikatach.
Wnioski można składać za pośrednictwem kilku platform: PUE/eZUS, aplikacji mZUS, portalu Emp@tia oraz bankowości elektronicznej. To oznacza większą elastyczność, ale również wymaga znajomości zasad korzystania z tych narzędzi.
Nowe przepisy: co zmienia się od czerwca 2025 roku?
Od czerwca 2025 roku zmiany w programie 800 plus mogą mieć większy wpływ na codzienne życie rodzin. Świadczenie będzie uzależnione od realizacji obowiązków edukacyjnych przez dzieci. To nowość, która wymaga od rodziców większego zaangażowania w weryfikację spełniania wymogów formalnych.
ZUS zapowiada, że kontrola będzie dotyczyć dzieci realizujących obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny oraz obowiązek nauki w polskich placówkach edukacyjnych. Ta zmiana wprowadzona ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy oraz innych ustawach, ma na celu większe usystematyzowanie wsparcia i podniesienie efektywności programu.
Warto przypomnieć, że kwota świadczenia została podniesiona do 800 zł już w styczniu 2024 roku, ale nowe zasady wchodzące w życie od czerwca 2025 roku sprawiają, że rodzice muszą zachować czujność.
Zmiany w 800 plus to krok w stronę większej przejrzystości programu, ale również dodatkowa odpowiedzialność dla rodziców. Warto zadbać o to, by wszystkie formalności zostały dopełnione na czas, co pozwoli uniknąć niepotrzebnych problemów.