Nowy gabinet Von Der Leyen. Polak po prawicy szefowej KE
Ursula von der Leyen przygotowuje się do walki o drugą kadencję na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej, tymczasem pojawiają się informacje o kluczowej roli, jaką w nowym rozdaniu może odegrać Polak. Czy to zapowiedź nowego rozdziału w polityce Unii Europejskiej?
Von der Leyen szykuje się do gry o drugą kadencję
Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, przygotowuje się do kluczowej batalii o zachowanie swojego stanowiska na kolejną pięcioletnią kadencję. Jej pierwsza kadencja została naznaczona przez wiele wyzwań, takich jak pandemia COVID-19, kryzys energetyczny wywołany rosyjską agresją na Ukrainę, czy wzmożone działania na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi.
“Von der Leyen udowodniła, że potrafi działać w sytuacjach kryzysowych” - podaje Politico.
Teraz musi przekonać europejskich liderów i europosłów, że jest gotowa na kolejne pięć lat na czele Unii Europejskiej.
Mimo że jej przywództwo jest chwalone za efektywność i odwagę, to przyszłość von der Leyen wciąż nie jest pewna. Potrzebuje poparcia Parlamentu Europejskiego, który coraz wyraźniej podkreśla swoje wymagania. „Nie będzie łatwo – Parlament stawia coraz wyższe wymagania,” zauważają komentatorzy.
Ponadto nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku mogą przynieść zmiany w układzie sił, co dodatkowo komplikuje sytuację.
Kluczowe stanowisko dla Polaka: Piotr Serafin w grze o budżet UE
Na korytarzach Komisji Europejskiej krążą informacje, na które powołuje się portal Politico, o możliwej nominacji Piotra Serafina na komisarza ds. budżetu. Serafin, były szef gabinetu Donalda Tuska w czasie jego przewodnictwa w Radzie Europejskiej, jest uważany za kandydata o silnym politycznym zapleczu. "Politico" zauważa, że jego bliskie relacje z Tuskiem, który odegrał kluczową rolę w zapewnieniu von der Leyen drugiej kadencji, mogą być atutem w walce o tę tekę.
Według źródeł cytowanych przez Politico, Serafin ma doświadczenie niezbędne do prowadzenia trudnych negocjacji budżetowych i umiejętność współpracy z europejskimi stolicami. "Ma za sobą polityczny ciężar polskiego premiera Donalda Tuska, ponieważ przez lata był jego prawą ręką," zauważa portal. Jednak z powodu dynamicznej sytuacji w Brukseli, Serafin może być zmuszony do podzielenia się obowiązkami związanymi z budżetem z przyszłym wiceprzewodniczącym KE, Marošem Šefčovičem ze Słowacji.
Nowa Komisja i jej wyzwania: co czeka Europę?
Nowa Komisja Europejska, jeżeli von der Leyen utrzyma swoje stanowisko, może skoncentrować się na dalszym wzmacnianiu polityki klimatycznej, gospodarczej i energetycznej. Wielu obserwatorów wskazuje, że nadchodząca perspektywa budżetowa UE będzie kluczowa dla realizacji tych planów, a Serafin na stanowisku komisarza ds. budżetu mógłby odegrać istotną rolę w negocjacjach z państwami członkowskimi .
Jak twierdzi Politico, "zakup Thomasa Cooka przez polską firmę eSky jest tylko przedsmakiem tego, co ma nadejść." W Brukseli panuje przekonanie, że Europa wchodzi w nowy etap, w którym znaczenie krajów Europy Środkowo-Wschodniej będzie rosło, a Polska, z Serafinem w kluczowej roli, może stać się ważnym graczem na unijnej scenie politycznej.
Tymczasem von der Leyen musi liczyć się z rosnącymi oczekiwaniami ze strony różnych frakcji politycznych. Wynik tej gry o władzę nie jest jeszcze przesądzony, a nadchodzące miesiące mogą przynieść zaskakujące rozstrzygnięcia zarówno dla przewodniczącej Komisji Europejskiej, jak i dla Serafina, który czeka na swoją szansę.