BiznesINFO.pl Technologie Nowy konkurent dla Worda. Ochroni prywatność i zadba o bezpieczeństwo
Fot. Unsplash/Vojtech Okenka

Nowy konkurent dla Worda. Ochroni prywatność i zadba o bezpieczeństwo

5 lipca 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Epoka natywnych programów biurowych działających w środowisku systemu operacyjnego zdaje się mieć ku końcowi. Coraz lepiej sprawują się webowe pakiety Google czy Microsoftu, które właśnie zyskały ciekawą konkurencję. Odpowiada za nią znana z bezpiecznej usługi pocztowej szwajcarska firma Proton.

Nowy konkurent dla Office’a i Dokumentów Google

O pochodzeniu Proton wspomina się nie bez przyczyny. Firma na każdym kroku podkreśla kojarzoną z tamtejszym sektorem bankowym solidność i ochronę prywatności. Takie też mają być rozwijane przez Proton usługi webowe - poczta, dysk czy VPN, a teraz także edytor tekstu Proton Docs .

Dość nieskomplikowany edytor tekstu, należy zaznaczyć. Wszystko budowane jest na bazie wcześniejszego rozwiązania znanego jako Standard Notes i oferuje podstawowe funkcje związane z formatowaniem tekstu, redakcją i współdzieleniem. Na razie nie sposób stwierdzić, aby edytor Proton dorównywał pod względem funkcjonalności Dokumentom Google czy webowemu Wordowi, ale to nie w tym tkwi jego potencjał.

Powrócił kultowy program. Wyłączy w Windowsie reklamy i szpiegowanie

Jak w szwajcarskim banku

Proton ma bowiem oferować coś, czego nie ma Microsoft czy Google. Przede wszystkim całość edycji jest prowadzona w ramach komunikacji zaszyfrowanej end-to-end . Administracja spółki, a także i szwajcarskie władze, nie mają możliwości wglądu w treść tworzonych dokumentów.

Zobacz: Powrócił kultowy program. Wyłączy w Windowsie reklamy i szpiegowanie

Dzięki temu treści edytowane za pomocą Proton Docs mają być uodpornione na masowe zbieranie danych w celach reklamowych czy po to, by uczyć na nich duże modele językowe . Są także chronione szyfrowaniem w razie wycieku, nie bez znaczenia jest także zamocowanie w szwajcarskich realiach prawnych.

Prosty edytor chroniący prywatność

Co ważne, także zintegrowana praca wielu osób na jednym dokumencie oferuje taki sam poziom ochrony prywatności, jak w przypadku pojedynczego dostępu. Całość plików jest domyślnie przechowywana w pamięci chmurowej oferowanej przez Proton, pliki można również eksportować do formatów najpopularniejszych pakietów biurowych. Całość jest dostępna za darmo.

Jest nadzieja dla Windowsa 10. Wsparcie aż do 2030 roku
OpenAI zataiło informacje o ataku hakerskim. Sekrety twórców ChatGPT wykradzione
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat