Nowy podatek jednak nie będzie obowiązywał? Przekazano zaskakujące wieści
Ważą się losy wprowadzonego z początkiem stycznia podatku minimalnego. Z informacji przekazanych przez wiceministra finansów wynika, że resort prowadzi analizy w kontekście obowiązujących regulacji.
Przyszłość podatku minimalnego
Podatek minimalny jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych danin , jakie zostały wprowadzone w ostatnim czasie w Polsce. Jak przypomina serwis biznes.interia.pl, sam start obowiązywania tego podatku był opóźniony dwukrotnie.
Danina jest bowiem jednym z elementów Polskiego Ładu, wprowadzonego w 2022 roku. Ze względu jednak na wybuch wojny w Ukrainie, jej wdrożenie zostało przesunięte na 2023 rok . Zła sytuacja gospodarcza spowodowała z kolei dalsze przesunięcie - tym razem na 2024 rok .
Odpowiedź na interpelację
O kwestię podatku minimalnego zapytał Ministerstwo Finansów poseł Koalicji Obywatelskiej, Paweł Papke. Na jego interpelację odpowiedział wiceszef resortu, Jarosław Neneman.
Wiceminister przypomniał w swoim piśmie, że do końca 2023 roku obowiązywało zwolnienie z podatku . Pierwsze jego rozliczenie nastąpi dopiero w przyszłym roku - oznacza to, że przy rozliczeniach za rok poprzedni nie trzeba nic robić.
Analizy trwają
Według odpowiedzi wiceministra Nenemana, w Ministerstwie Finansów mają trwać analizy co do kwestii podatku minimalnego . Mają one obejmować również kwestię “formuły dalszego funkcjonowania” obowiązujących przepisów.
Nie ujawniono jednak, kiedy konkretnie mogą zakończyć się wspomniane analizy wewnętrzne. Na konkretne propozycje zmian trzeba zatem poczekać.
źródło: biznes.interia.pl