Obostrzenia w innych krajach mogą zaskoczyć wielu. Certyfikat szczepienia może nie wystarczyć
Czwarta fala pandemii koronawirusa uderza w europejskie kraje. Coraz więcej miejsc wprowadza obostrzenia. Certyfikat szczepienia nie zawsze wystarczy, aby swobodnie podróżować.
Wybierając się do Niemiec, warto wiedzieć, że ten kraj klasyfikuje Polskę jako obszar wysokiego ryzyka. Każda osoba wjeżdżająca z Polski do Niemiec, która nie jest w pełni zaszczepiona lub wyleczona, musi przejść dziesięciodniową kwarantannę, z której może zostać zwolniona po uzyskaniu negatywnego wyniku testu nie wcześniej niż pięć dni po wjeździe.
Na stokach narciarskich obowiązuje zasada 3G (geimfpt, genesen, getestet, czyli zaszczepieni, ozdrowieńcy, przebadani) oraz wymóg zakrywania twarzy w kolejkach linowych.
Czesi wymagają testu od niezaszczepionych
Niezaszczepieni Polacy, którzy chcą przekroczyć czeską granicę muszą okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem. Dodatkowo są zobowiązani do wykonania dodatkowego testu PCR między piątym a siódmym dniu po przyjeździe a do otrzymania wyniku zobowiązani są nosić maseczkę FFP2 wszędzie poza miejscem zamieszkania.
Stan klęski żywiołowej do marca w Portugalii
W Portugalii obowiązuje stan klęski żywiołowej i osoby przybywające do tego kraju samolotami muszą przedstawić negatywny test lub zaświadczenie lekarskie o przebyciu Covid-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Dowód szczepienia nie jest uznawany. Honoruje się go jedynie na granicy lądowej, ale tylko wobec podróżnych przybywających z regionów UE o niskim poziomie infekcji według klasyfikacji Europejskiego Centrum ds. Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC).
Austria zaczyna się otwierać
Austria była pierwszym krajem, który wprowadził lockdown dla wszystkich. Od 12 grudnia zaczyna się otwierać. Tyrol i Vorarlberg, Salzburg, Styria i Karyntia zniosą lockdown do końca tygodnia, a od 20 grudnia będzie można wybrać się do Wiednia.
Przy wjeździe obowiązuje europejski certyfikat covidowy, to na terenie kraju w przypadku osób powyżej 12 roku życia honorowane będzie jedynie zaświadczenie o szczepieniu lub wyzdrowieniu (2G). W zamkniętych miejscach publicznych należy nosić specjalne maseczki FFP2. W stolicy kraju dzieci od 6 roku życiu potrzebują testu PCR. Na stokach obowiązuje również zasada 2G.
Włochy wolą zachować ostrożność
Stan wyjątkowy we Włoszech został przedłużony do dn. 31 grudnia 2021 r. Oznacza to, że pozostają w mocy ramy prawne pozwalające na wprowadzanie ad hoc obostrzeń centralnych i lokalnych w zależnosci od rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Dalej obowiązuje podział Włoch na strefy białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną. O przyporządkowaniu regionu do danej strefy decyduje Minister Zdrowia na podstawie cotygodniowego monitoringu.
Od 15 grudnia br. we Włoszech ważność certyfikatów unijnych (tzw. green pass) potwierdzających zaszczepienie wynosi 9 miesięcy (w Polsce jest to 12 miesięcy). Dotyczy to wszystkich certyfikatów, również tych wydanych poza Włochami i przed tym terminem. Przyjęcie dawki przypominającej wydłuża ważność certyfikatu o kolejne 9 miesięcy.
Osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium państw z Kategorii C (w tym z Polski) co najmniej do 15 grudnia 2021 r. mają obowiązek:
-
zarejestrowania swojego przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form (w przypadku problemów technicznych należy wypełnić oświadczenie autodichiarazione) ORAZ
-
przedstawienia certyfikatu unijnego w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim (tzw. green pass, paszport covidowy) – jednego z trzech – zaświadczającego o:
-
ukończeniu całego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch, szczepionką zatwierdzoną przez UE LUB
-
przebytej chorobie COVID-19 (maksymalnie 6 miesięcy wcześniej) LUB
-
negatywnym wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch. Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej szóstego roku życia.